Špindlerův Mlýn – Výlet pro rodiny s dětmi
skiareál Svatý Petr, lanovka na Pláň – NS Mechová pěšinka – přehrada Labská
náročnost: malá
Tentokrát se společně vypravíme do horského střediska Špindlerův Mlýn, ležícího v samém srdci Krkonoš. Město se rozprostírá na souběhu údolí, jimiž protéká řeka Labe a Dolský potok, a dále mu patří přilehlá horská pásma, lesy, luční enklávy, ale také sídlištní aglomerace. Svým návštěvníkům i místním obyvatelům nabízí rozsáhlou síť turistických stezek pro pěší, cyklisty i běžkaře na vrcholky hor i směrem do podhůří. Své jméno město získalo podle mlynáře Špindlera, který se se svými sousedy zasloužil o to, aby si mohli postavit vlastní kostelík. Povolení získali 13. července 1793 patentem mocnáře Františka I., a téhož dne též vstupuje Špindlerův Mlýn do historie jako samostatná osada.
Výchozím bodem je autobusové nádraží, z kterého se vydáte vpravo po zelené turistické trase ke křižovatce, kde po vaší levici spatříte unikátní špindlerovský Bílý most. Tento železobetonový segmentový obloukový most byl postaven v roce 1911 a pro svůj tvar se stal symbolem města. Most dlouhý 27,6 m je dnes součástí pěší zóny. Od křižovatky zahnete vpravo (Svatopetrská ul.) a půjdete stále rovně asi 700 m, až dorazíte k lanové dráze, kterou se necháte vyvést na Pláně.
Z tohoto vrcholu jsou nádherné výhledy do údolí Špindlerova Mlýna a na okolní horské hřebeny. Odtud se vydáte po Mechové pěšince, naučné stezce dlouhé 3,8 km. Během cesty se na informačních panelech dozvíte spoustu zajímavých a možná i nových informací o krkonošských rostlinách. Budete je hledat, zkoumat, očichávat a zapisovat si vše užitečné, co o nich zjistíte. Stezka vás dovede opět k dolní stanici lanové dráhy na Pláně.
Od lanovky se vydáte stejnou cestou, kterou jste sem dorazili, a asi po 500 m dojdete k mostu přes Svatopetrský potok. Přejdete most a pokračujete vpravo po zelené turistické trase. Cesta vás povede špindlerovskými lesy, kolem Tabulových Bud a bude se stáčet a přibližovat k břehům řeky Labe. Zhruba 2,4 km dlouhá trasa vás dovede k přehradě Labská. Impulsem k výstavbě přehrady byly rozsáhlé povodně koncem 19. století, které způsobily katastrofální škody. Hlavním účelem tohoto krásného díla je zmírnění průtoku velkých vod a ochrana území pod hrází. Výstavbu přehrady začala v roce 1910 vídeňská firma Redlich & Berger a do provozu byla stavba uvedena v roce 1918. V průběhu let musela projít několika opravami. Poslední rekonstrukce přehrady proběhly v letech 2006–2007. Přehrada je vysoká od základů 41 metrů a v koruně dlouhá 154 metrů. Celkový objem nádrže je 3,292 mil. m3 a maximální zatopená plocha činí 26,78 ha. Uprostřed vzdušného límce jsou umístěny iniciály R. Č. jako symbol Československé republiky.
Odtud je to jen pár kroků na autobus, který vás doveze zpět do centra Špindlerova Mlýna.