resortní organizace
Přizpůsobení dostupnosti

TZ: Lesníci byli ve Schwarzwaldu na výměně zkušeností

9. 11. 2023 Aktuality

Tři desítky krkonošských lesníků vyrazili na zkušenou do německého Schwarzwaldu. Cílem pětidenní cesty byla výměna zkušeností s tamními lesníky ohledně výběrného hospodaření v lesích, efektivního plánování managementových aktivit, diskuse nad ekosystémovými službami a funkcemi lesů a didaktický přenos poznatků kolegům i široké veřejnosti.

Hostitelská organizace LS ForstBW ve spolkové zemi Baden-Wurttemberg spravuje státní lesní majetky o celkové výměře 6 200 ha. Jedná se o pozemky v nadmořských výškách od 600 m n. m. (Wildtal u Freiburgu) po Hochschwarzwald na jihu s nejvyšší horou Feldberg (1 493 m n. m.). Procentuální zastoupení dřevin Hochschwarzwaldu je 68 % podíl jehličnanů a 32 % listnáčů (SM 48, BK 19, JO 13, Osl 6, JV 5, BO 3, DG 3, JS 2, MD 1).

Lesní porosty Schwarzwaldu jsou, podobně jako lesy v Krkonoších, vystaveny účinkům řady biotických a abiotických stresových faktorů. Jedná se především o synergické působení nižších úhrnů srážek a stoupající teploty za posledních 20 let, které podporují gradaci kůrovce. Z výsledků klimatických dat a podílů nahodilých těžeb je zřejmé, že největší škody na lesních porostech ve Schwarzwaldu vznikají po extrémně suché a teplé sezóně v roce předchozím. Tento trend je zřejmý zejména v oblasti Hochschwarzwaldu, t j. ve vyšších nadmořských výškách (např. 60% nárůst nahodilých těžeb po suchém a teplém roce 2017).

Tamní lesníci věnují mimořádnou péči přirozené obnově jedle bělokoré, jejíž podíl v lesích stoupá. Zásadním faktorem je udržování ekologicky únosných stavů spárkaté zvěře intenzivní regulací. Jedná se hlavně o zvěř srnčí, kdy odlov na lesních majetcích činí ročně okolo 500 kusů (234 ks za rok 2006; 504 ks za rok 2022), nebo zvěř kamzičí (100 ks za rok 2022). Běžnou praxí místní lesní správy jsou skupinové lovy. Lesní pořádají během lovecké sezóny 3denní lovecké dny, kterých se běžně účastní okolo 60 lovců. Lovec musí navštívit honitbu průměrně 15krát, než uloví kus.

Zásadní rozdíl v přístupu je v bezpečnosti návštěvníků. Lesníci vycházejí z obecně přijímané predikce, že návštěvníci jsou inteligentní a chápou, že v lese může dojít k neočekávanému pádu větví, suchých stromů apod. Postačí jednoduchá cedulka na vstupu a obecné znalosti a informace. Na rozhraní bezzásahové a zásahové zóny stojí suché stromy bezprostředně na okraji a neplánuje se jejich odtěžení do tzv. pádové vzdálenosti. Pouze v případě atrakcí, odpočinkových míst apod. jsou provedeny zásahy do potenciálně ohrožujících stromů.

Odborný personál Lesní správy ForstBW s pracovníky Správy KRNAP sdílel zajímavé informace. Podnětnou, názornou a koncepční formou prezentoval témata šetrného hospodaření v lesích, podpory přirozené obnovy jedle bělokoré a cílové druhové skladby nebo efektivní ochrany porostů před škodami zvěří. Zaměstnanci LS ForstBW Schwarzwald vynikají komunikačními dovednostmi a jsou vhodným příkladem praktikování efektivní komunikace na odborné úrovni s kolegy lesníky, i propagace stran veřejnosti. Zástupci obou organizací se podělili o praktické zkušenosti, získali nové cenné informace a podněty využitelné v reálných situacích při komunikaci s kolegy na pracovišti i s širokou (neodbornou) veřejností.

Studijní cesta byla podniknuta v rámci projektu Získání informací k výběrnému hospodaření v lesích a přenos k široké veřejnosti; č. pr. 2022-2-CZ01- KA122-ADU -000095902; financovaného z programu ERASMUS+.

Další informace o aktuálním dění v Krkonošském národním parku najdete na facebookovém profilu https://www.facebook.com/spravakrnap

Bližší informace:
Mgr. Radek Drahný, MBA, tiskový mluvčí, vedoucí oddělení styku s veřejností Správy KRNAP
tel.: 737 209 900, e-mail: rdrahny@krnap.cz, www.krnap.cz