resortní organizace
Přizpůsobení dostupnosti

TZ: Na krkonošských cestách vás bude provázet 15 nových podmaleb na skle

20. 5. 2024 Aktuality

Podmalby na skle – prastará výtvarná technika, která nechyběla skoro v žádné krkonošské chalupě. Patnáct zbrusu nových podmaleb dostala Správa KRNAP darem od jejich autorky Zory Ponicové-Paterové a jejího bratra Václava Patery. O uplynulém víkendu jsme dvě z nich odhalili také slavnostně – podmalbu s motivem Nejsvětější Trojice v Památníku obětem hor v Modrém sedle a podmalbu anděla strážného na křižovatce cest pod vrcholem Předního Žalého.

Podmalba s motivem Nejsvětější Trojice v Památníku obětem hor v Modrém sedle. Foto: Radek drahný
Podmalba s motivem Nejsvětější Trojice v Památníku obětem hor v Modrém sedle. Foto: Radek drahný

Památník obětem hor v Modrém sedle vznikl na konci 18. století na paměť krkonošského horáka Václava Rennera, který tu v roce 1798 zahynul při transportu dřeva z Lahrových Bud na Luční boudu, která právě Rennerům patřila. Obnovenou kapličku potom 25. září 1927 vysvětil vrchlabský děkan Johann Borth jako kapli Nejsvětější Trojice. V roce 1957 se pak stala památníkem těch, jejichž životy si vzalo zdejší nevyzpytatelné horské počasí, laviny, apod.

V sobotu odpoledne se u kapličky sešli oba dárci, strážci a další zástupci Správy KRNAP, starostka Pece pod Sněžkou Ilona Karlíková, či boudaři z Luční boudy Stanislav Beneš a Klára Sovová, aby slavnostně odhalili podmalbu Nejsvětější Trojice od Zory Ponicové-Paterové, která jí do vínku popřála, „aby chránila ty, kdo se starají o krkonošskou přírodu i návštěvníky hor, boudaře, horské záchranáře a další.“

Kapličce, podmalbě, místním lidem, horám a jejich ochráncům i návštěvníkům hřebenů Krkonoš poté požehnal v krátké pobožnosti vrchlabský děkan, katolický farář P. Jiří Šlégr a symbolicky tak obnovil požehnání P. Johanna Bortha z roku 1927.

V neděli vystoupali na vrchol Předního Žalého poutníci z obou stran – od Jilemnice i od Vrchlabí, aby tak naplnili přání, s kterým tu Jan Nepomuk hrabě Harrach nechal kdysi postavit rozhlednu i hostinec – aby se totiž jak německy mluvící lidé z Vrchlabska, tak česky mluvící z Jilemnicka, nejen na krkonošských stezkách setkávali v přátelství a míru. Od včerejška jim k tomu bude pomáhat i anděl strážný na podmalbě Zory Ponicové-Paterové na křižovatce turistických cest pod vrcholem Předního Žalého.

I v neděli se poutníkům, turistům a všem lidem, kteří chodí po našich horách, dostalo požehnání – od jilemnického katolického faráře a vikáře P. Františka Mráze a vrchlabských farářů Vladimíra Hraby z Církve československé husitské a Michaela Pfanna z Českobratrské církve evangelické. Šťastné cesty jim popřáli také starosta Jilemnice David Hlaváč a ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch, který připomněl přání hraběte Jana i letošní Krkonošský rok Harrachů, v němž si připomínáme právě hraběte Jana a 120. výročí jím vyhlášené první přírodní rezervace v Krkonoších na Strmé stráni v Labském dole.

Podmalby od Zory Ponicové-Paterové můžete vidět kromě Modrého sedla a Žalého také u rozhledny Štěpánka (sv. Štěpán), na Čertově hoře (sv. Prokop), na Kotelské vyhlídce nad Horními Štěpanicemi (sv. Jiří), u památníku lesnické exkurze nad Husími boudami (sv. Hubert), na Hanapetrově Pasece (sv. Máří Magdalena), u Zámečku nad Dolním Dvorem (římská bohyně lovu Diana), na Liščí cestě u Zadních Rennerovek (sv. Florian), na Berghausu v Černém Dole (sv. Barbora), na Krausových Boudách nad Janskými Lázněmi (Panna Maria), na Pražačce nad Horním Maršovem (sv. Ambrož), na Václaváku na Černé hoře (sv. Václav), na Cestníku (sv. Hubert) a na Rýchorách (Panna Maria). Orientační mapka je přílohou této tiskové zprávy a ještě letos se chystáme vydat letáček pro zájemce o putování za těmito krásnými obrázky. Podrobnější článek o nich vyjde také v našem časopise Krkonoše – Jizerské hory.

Od soboty 18. května až do konce letošního října můžete obdivovat podmalby na skle také na výstavě Svatí pomocníci v Památníku zapadlých vlastenců v Pasekách nad Jizerou. Ty mají ale jinou autorku, emeritní ředitelku Krkonošského muzea ve Vrchlabí Janu Sojkovou.

Další informace o aktuálním dění v Krkonošském národním parku najdete na facebookovém profilu https://www.facebook.com/spravakrnap

Bližší informace:
Mgr. Radek Drahný, MBA, tiskový mluvčí, vedoucí oddělení styku s veřejností Správy KRNAP
tel.: 737 209 900, e-mail: rdrahny@krnap.cz, www.krnap.cz