resortní organizace
Přizpůsobení dostupnosti
Pozor padající stromy!

Na celém území národního parku, kde se vznik a zánik řídí podle přírodních zákonů, je zvýšené riziko samovolného pádu větví a stromů. Do lesa vstupujete na vlastní nebezpečí!

TZ: Šumava má Smetanovu Vltavu, Krkonoše mají Vejnarovo Labe

26. 9. 2023 Aktuality

Pátečním koncertem ve vrchlabském klášterním kostele sv. Augustina vyvrcholilo turné trubačů Správy KRNAP a žáků, pedagogů a hostů ZUŠ Karla Halíře ve Vrchlabí po krkonošských kostelích. Závěrečný koncert byl zároveň vyvrcholením celého cyklu, který zakončila světová premiéra skladby vrchlabského hudebního skladatele Aleše Vejnara s názvem Labe.

Ředitel ZUŠ Karla Halíře, Radek Hanuš, diriguje orchestr, foto Radek Drahný
Ředitel ZUŠ Karla Halíře, Radek Hanuš, diriguje orchestr, foto Radek Drahný

Diváky v do posledního místa zaplněném kostele přivítal ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch: „Krkonoše jsou velmi drsné hory. Chrání nás před studenými větry daleko ze severu a klima je mnohem tvrdší, než ve stejných nadmořských výškách v Alpách. Přesto člověk tento ostrůvek tundry uprostřed Evropy osídlil a více než 500 let ho intenzivně ovlivňuje. Nejenže pozměnil lesy, nejenže vytvořil krásné květnaté louky, nejen že tu vznikla svérázná lidová architektura, ale vzniklo tady něco v zásadě nehmotného, bez čeho bychom v těch drsných horských podmínkách nepřežili. A to je pospolitost a dobré sousedství. Můžete být výborný řemeslník, můžete být hospodář v nejvyšších polohách Krkonoš, ale nejste-li dobrý člověk, a nejste-li schopen dobrého sousedství a dobré pospolitosti, hory vám to vrátí. Oslavy 60. výročí založení Krkonošského národního parku, které připadají na letošní rok, jsme proto pojali jako oslavu dobrého sousedství, jako oslavu domova.“

Vrcholem pátečního večera byla skladba našeho kolegy a vynikajícího muzikanta Aleše Vejnara. Jeho Labe bylo původně zamýšleno jako první věta velkého mezinárodního projektu, který organizovala Konzervatoř G. Ph. Telemanna v Magdeburgu v čele se Stephanem Schuhem. Dvě české a tři německé umělecké školy měly za úkol zkomponovat každá jednu větu do velké kompozice s názvem Labe – jak krásná je naše řeka a společně dílo představit na koncertě v Hamburku. K realizaci nikdy nedošlo, ale my máme hotovou první větu díla! Rádi jsme využili příležitost ke světové premiéře díla popisujícího svými čarokrásnými tóny a zvukomalbou cestu řeky od pramene k nám do Vrchlabí. Nechť nám díky této skladbě v srdcích zůstanou vzpomínky na výjimečný koncert, na krásu naší řeky a krkonošské krajiny, kterou Labe pomohlo vytvořit. Nikdy nepřestávejme chránit naši přírodu, naše hory, náš domov. Pokud my nezapomeneme na hory, hory nezapomenou na nás!“ uvedl Radek Hanuš, ředitel ZUŠ Karla Halíře Vrchlabí

Hudební podvečery v kostele, jak se celý cyklus šest koncertů jmenoval, sestával z vystoupení trubačů a trubaček Správy KRNAP. „Lesnice a borlice trubačů Správy KRNAP nezazněly v krkonošských kostelích náhodou. Připomněly významnou lesnickou tradici Krkonošského národního parku – takovou, která není tak zřetelná v jiných národních parcích v Česku,“ dodal Böhnisch. Na ně vždy navázali hudebníci z vrchlabské ZUŠ Karla Halíře.

Nejinak tomu bylo i v pátek, kdy posluchači mohli po trubačích vyslechnout Beethovenovu Ódu na radost v podání dětského sboru a orchestru osmi národností, symfonickou úpravu lidových písní a zejména světovou premiéru velkolepé skladby Labe. Záznam koncertu plánujeme umístit na internetové stránky.

 

Další informace o aktuálním dění na území Krkonošského národního parku i vjeho okolí najdete na facebookovém profilu http://www.facebook.com/spravakrnap.

Bližší informace:
Mgr. Radek Drahný, MBA, tiskový mluvčí, vedoucí oddělení styku s veřejností Správy KRNAP
tel.: 737 209 900, e-mail: rdrahny@krnap.cz, www.krnap.cz