resortní organizace
Přizpůsobení dostupnosti
Pozor padající stromy!

Na celém území národního parku, kde se vznik a zánik řídí podle přírodních zákonů, je zvýšené riziko samovolného pádu větví a stromů. Do lesa vstupujete na vlastní nebezpečí!

TZ: Úklid Krkonoš přinesl překvapení

19. 9. 2022 Aktuality

Na tři stovky pracovníků Správy KRNAP, polského KPN a desítky dobrovolníků v pátek a sobotu vyrazily na turistické cesty vedoucí Krkonošemi s cílem vysbírat pohozené odpadky. Všechny skupiny sběračů se shodují na tom, že při letošním podzimním úklidu se sesbíralo rekordně nejméně odpadků. Celkový odhad je 2,5 tuny.

Akce Čisté Krkonoše organizuje Správa KRNAP dvakrát do roka
Akce Čisté Krkonoše organizuje Správa KRNAP dvakrát do roka

Na rozdíl od předešlých akcí, kdy sběrači na vyčleněné trase vysbírali několik pytlů odpadků, si letos většina skupin na celé trase vystačila s jedním často i jen poloprázdným pytlem. „Překvapilo nás to, ale na druhou stranu poslední dva roky velmi intenzivně komunikujeme, že pohozené odpadky v Krkonošském národním parku jsou problém. Zdá se tedy, že naše snaha dopadá na úrodnou půdu a lidé si více a více uvědomují, že je přirozené, že co si ho hor přinesou, to si z nich také mají odnést,“ říká ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch. „Od kolegů strážců vím, že často potkávají návštěvníky hor, kteří spontánně sbírají odpadky. Těmto lidem bych velmi rád poděkoval, protože i díky nim jsou Krkonoše krásným koutem přírody a ne skládkou,“ dodal Böhnisch. 

Kromě běžných odpadků, jakými jsou plechové či plastové obaly od nápojů a potravin, jsme nacházeli třeba dětské plínky. Bezkonkurenčně ale vedou papírové kapesníčky použité po potřebě návštěvnic a návštěvníků. Skokový nárůst proti minulosti tentokrát ale představovaly igelitové sáčky s psími exkrementy, které majitelé psů pohodili do lesa. Je to nejabsurdnější odpad, který nacházíme.

Akce Čisté Krkonoše, kterou Správa KRNAP dvakrát ročně organizuje, ukazuje na jeden ze zlozvyků člověka jako hosta v přírodě: zatímco přinést si občerstvení do hor není problém, odnést odlehčené prázdné obaly s sebou někteří návštěvníci za samozřejmost nepovažují. V přírodě se odpadky rozkládají jen velmi pomalu. Například papírový kapesníček se rozkládá 4 týdny, igelitová taška 25 let a PET lahev 100 let. V horách proto více než kde jinde platí, že co si s sebou do přírody přineseme, musíme také zase odnést.

 

Další informace o aktuálním dění na území Krkonošského národního parku i v jeho okolí najdete na facebookovém profilu http://www.facebook.com/spravakrnap

Kontakt: 
Mgr. Radek Drahný, MBA, tiskový mluvčí, vedoucí oddělení styku s veřejností Správy KRNAP
tel.: 737 209 900, e-mail: rdrahny(zavináč)krnap.cz, www.krnap.cz