TZ: V Krkonošského národním parku proběhl univerzitní kemp
Spolek přátel Krkonošské přírody společně se Správou Krkonošského národního parku uspořádal kemp pro studenty vysokých škol, a tak se v sobotu 18. srpna sešlo na Pomezních Boudách celkem třináct studentů přírodovědně zaměřených oborů z různých českých univerzit.
Dopolední program byl věnován dobrovolnickým pracím v širším okolí Pomezních Bud, kde si účastníci vyzkoušeli různé způsoby, kterými lze podpořit zdejší přírodu. Odpoledne pro ně byly připraveny přednášky a workshopy, vedené odborníky z řad současných či bývalých zaměstnanců Správy KRNAP.
První večer zavítal na Staré Polesí i sám pan ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch, který studenty uvítal při slavnostní večeři. Po jídle následovala jeho přednáška o národním parku a ochraně přírody.
Následující den organizátoři pohotově zareagovali na nepřízeň počasí úpravou programu. Namísto práce v lese se tak celá skupina vypravila do Vrchlabí, kde je ekocentrem KRTEK provedl vedoucí oddělení ekologické výchovy a vzdělávání Michal Skalka. Dopoledne ještě stihli navštívit areál bývalé klášterní zahrady, kde dnes sídlí pracoviště genofondové banky. Součástí areálu je i sad se starými odrůdami ovocných stromů rostoucích v Krkonoších, kde si studenti vyslechli výklad Ludmily Harčarikové. Odpoledne je významný český etnolog Libor Dušek seznámil s osudy některých krkonošských pamětníků.
V úterý se dobrovolníci vydali do Sklenářovického údolí, kde pracovali na významné botanické lokalitě – Sluneční stráni, která je domovem řady zvláště chráněných druhů. Po obědě se skupina vydala na vycházkovou trasu nad Pecí pod Sněžkou nesoucí název Vlčí jáma, kde geomorfolog David Krause promluvil o činnosti ledovce, jenž vymodeloval stejnojmenný ledovcový kar. Večer byla na programu návštěva maloúpského pivovaru Trautenberk.
Středeční dopoledne se nemuseli účastníci za prací vydávat daleko. Společně s Marcelou Noskovou a Tomášem Jedličkou si v údolí Malé Úpy na vlastní kůži vyzkoušeli boj s invazními rostlinami, zejména lupinou mnoholistou a šťovíkem alpským. Odpoledne si pro ně Lubomír Jiřiště připravil workshop na téma management nelesních ekosystémů.
Ve čtvrtek všechny čekala práce na jednom ze svahů napadených kůrovcem. Odklízením větví z paseky tak dobrovolníci pomohli k rychlejší obnově lesa. Po obědě navštívili společně s Michalem Skalkou Stezku korunami stromů v Janských Lázních a část výpravy pak pokračovala výstupem na Sněžku. Odměnou jim byl západ Slunce a následně i obloha plná hvězd.
V pátek dopoledne se pokračovalo v práci na pasece. Odpoledne se studenti bavili nejprve s Pavlou Ságnerovou o lesních ekosystémech, následně se pak přišel představit jeden z profesionálních strážců Michal Prouza. Poslední večer všichni společně zhodnotili celý průběh akce. Slovy chvály se nešetřilo, a tak se následující den, v sobotu 24. srpna, mohli studenti spokojeně vrátit domů, tentokrát obohaceni o nové znalosti, zkušenosti, zážitky a přátelství.
Další informace o aktuálním dění v Krkonošském národním parku najdete na facebookovém profilu https://www.facebook.com/spravakrnap
Bližší informace:
Mgr. Radek Drahný, MBA, tiskový mluvčí, vedoucí oddělení styku s veřejností Správy KRNAP
tel.: 737 209 900, e-mail: rdrahny@krnap.cz, www.krnap.cz