resortní organizace
Přizpůsobení dostupnosti

Historie

Sbírkový fond historie obsahuje rozmanité soubory předmětů, které mají uměleckou hodnotu, ale i dokumentární. Fond čítá přes 3 500 inventárních čísel a je rozdělen do několika podskupin.

H 2432 – Erb rodu Harrachů, polychromovaná dřevořezba, pochází z Jubilejní zemské výstavy z roku 1891
H 2432 – Erb rodu Harrachů, polychromovaná dřevořezba, pochází z Jubilejní zemské výstavy z roku 1891

Nejpočetnější podskupinu tvoří sbírka mincí, která dokumentuje jednotlivá platidla od poloviny 15. století do 20. století, uplatňující se hlavně na našem území, zejména různé typy grošů, krejcary, tolary a další. Mezi platidly se nachází i zahraniční měna a menší soubor papírových platidel.

Početnou skupinou je sbírka skla, pocházející převážně z novosvětské sklárny v Harrachově, která patřila rodu Harrachů již od 18. století. Mezi vázami, sklenicemi, poháry a flakony jsou také pivní láhve z harrachovského pivovaru v Jilemnici.

Nezanedbatelnou skupinu tvoří také porcelán, pocházející převážně z 19. století z oblasti Jilemnice a nejbližšího okolí západních Krkonoš. Část fondu pochází z původního vybavení jilemnického zámku, kterou tvoří předměty z významných porcelánek, jako Klášterec nad Ohří, Slavkov, Míšeň a další.

Mezi významné sbírkové předměty patří pohřební cechovní štíty a další zajímavé cechovní památky, jako cechovní pokladnice, korouhve, kříže, fakule a pečetidla, pocházející převážně z 1. poloviny 19. století, které využívaly jednotlivé cechy v Jilemnici.

Větší skupinu tvoří řada forem a formiček, které byly využívány nejen k pečení, ale také k výrobě čokolády, perníku a marcipánu. Mezi další předměty patří také potřebné nástroje využívané v domácnosti a drobné kuchyňské náčiní. Ve sbírce nechybí ani sady příborů.

Mezi doklady minulosti patří archeologické nálezy, zejména zámky, klíče, okovy, které pocházejí z nedalekého hradu Štěpanice, Nístějky a Navarova. K dalším patří také předměty z hrnčiny a kameniny.

Ve sbírce je zastoupen také textil. Do této skupiny patří zejména části ženské garderóby, šaty, čepce, šály, plédy, vějíře, slunečníky a pompadurky. Zastoupen je také sokolský kroj nebo uniforma finančníků. Nechybí ani záclony, ubrusy, povlaky a textil, který je využíván v církevním prostředí (štola, velum, bursa, ornát, kasule a další).

Významnou skupinu tvoří zbraně, kde jsou zastoupeny pušky několika druhů, pistole, šavle, bodáky a tesáky s harrachovským erbem. Dalšími předměty jsou střelecké štíty a sbírku doplňuje popravčí meč, pocházející z 18. století z Jilemnice.

Zajímavými soubory, které obohacují sbírkový fond, jsou předměty z pozůstalosti námořního plukovníka Josefa Berky, dovezené z balkánských zemí, Indie, Číny a Japonska. Nedávným přírůstkem do fondu je sbírka petrolejových lamp, která pochází ze sbírky soukromého majitele.

Sbírkový fond doplňují také archivní prameny, které jsou spojeny zejména s osobnostmi, pocházejícími z Jilemnice nebo přilehlého okolí. Součást archivu tvoří obsáhlý a uspořádaný fond Jindřicha Ambrože a Jaromíra Horáčka. Jsou zde zastoupeny také archivní prameny ke Klubu českých turistů v Jilemnici, archiválie k jilemnickým školám, muzeu a spolcích, které začaly vznikat ve 2. pol. 19. stol. Své místo zde zaujímají staré tisky a modlitební knížky.

Sbírkový fond i archiv jsou průběžně rozšiřovány prostřednictvím sbírkotvorné činnosti – sběrem, dary nebo koupí, archiv je také postupně zpracováván.

Sbírkové předměty jsou postupně doplňovány do on-line katalogu.

Správce sbírky

Bc. Tereza Tauchmanová

tel.: 481 543 041

e-mail: ttauchmanova@krnap.cz