Správce sbírky:
Mgr. Martin Witkowski
tel.: 481 543 041
e-mail: mwitkowski(zavináč)krnap.cz
Na celém území národního parku, kde se vznik a zánik řídí podle přírodních zákonů, je zvýšené riziko samovolného pádu větví a stromů. Do lesa vstupujete na vlastní nebezpečí!
Sbírkový lyžařský fond uložený v Krkonošském muzeu v Jilemnici je v rámci území České republiky doslova unikátní. Obsahuje soubory hodnotných předmětů, které dokumentují vývoj lyžování a turismu nejen na území Krkonoš a Podkrkonoší, ale i v ostatních částech našeho státu s příležitostnými přesahy do zahraničí.
Ve sbírkovém fondu je zastoupeno více než 2000 předmětů. Nezanedbatelnou část fondu tvoří předměty, které dokumentují historii tradičního transportu a lidové dopravy v Krkonoších a Jizerských horách ještě před příchodem lyží. Patří mezi ně tradiční sněžnice, v souboru zastoupené mnoha typy, které mají dřevěný či proutěný rám, kožené vázání a síťovou výplň. Nechybí zde typické saně rohačky nebo svážnice upravené pro transport dřeva, sena či jiného nákladu. Sbírkotvorná činnost muzea je rovněž zaměřena na sportovní saně. Tuto skupinu prezentuje mnoho typů saní nebo řiditelných bobů upravených do rozličných podob. Mezi nejcennější předměty této kategorie lze zařadit historické saně „vlčky“ z počátku 20. století, nebo několik korbových saní s kovovými ozdobnými lyhami a sedadlem polstrovaným sametem.
Velice zajímavý je soubor lyží, lyžařských holí, vázání, nebo lyžařských bot, který dokumentuje vývoj lyžařské výzbroje od konce 19. století až po současnost. Lyžařskou výstroj představuje menší soubor lyžařského oblečení z meziválečného období a sportovní oblečení z období 2. poloviny 20. století. Největší část sbírkového fondu však představují lyžařské ceny – poháry, medaile, plakety a odznaky. Ty nejstarší pochází z roku 1896 a reflektují počátky činnosti Českého krkonošského spolku ski Jilemnice. V neposlední řadě odráží také umělecko-řemeslnou zručnost řemeslníku na přelomu 19. – 20. století. Mladší artefakty dokreslují vývoj, činnost a úspěchy mnoha lyžařských osobností a členů spolku po celé 20. století. Velkou skupinu předmětů tvoří také lyžařské odznaky z různých částí Čech, Moravy a Slezska, Polska, Německa, Rakouska atd. Turistický vývoj a činnost zdejšího odboru Klubu českých turistů prezentují např. turistické dřevěné směrovky z Krkonoš z meziválečného období, různé upomínkové předměty, turistické batohy, torny apod.
Kromě lyžařského sbírkového fondu disponuje muzeum také archivními prameny, které jsou s tímto tématem spojeny. Z archiválií jsou zde zastoupeny různé druhy úředních písemností, jednatelské zprávy, staniční knihy, fotografie, negativy, barevné diapozitivy, plány lyžařských můstků, propagační materiály, novinové výstřižky. Dále pak propozice, startovní a výsledkové listiny závodů konaných v Čechách i zahraničí, reklamní tisky, ceníky firem vyrábějící lyžařskou výzbroj a výstroj, plakáty, písemnosti vztahující se k významným osobnostem lyžařského sportu atd. Základnu pro bádání v tomto směru tvoří v neposlední řadě také knihovní fond muzea s lyžařskou tématikou.
Sbírkový fond i archiv jsou průběžně rozšiřovány prostřednictvím sbírkotvorné činnosti – sběrem, dary nebo koupí.
Sbírkové předměty jsou postupně doplňovány do on-line katalogu.
Mgr. Martin Witkowski
tel.: 481 543 041
e-mail: mwitkowski(zavináč)krnap.cz