Správce sbírky:
Blanka Zázvorková
tel.: 499 456 710
e-mail: bzazvorkova(zavináč)krnap.cz
Na celém území národního parku, kde se vznik a zánik řídí podle přírodních zákonů, je zvýšené riziko samovolného pádu větví a stromů. Do lesa vstupujete na vlastní nebezpečí!
Sbírka fotografií, negativů a pohlednic je nejpočetnějším sbírkovým fondem Krkonošského muzea, v současnosti obsahuje 5 980 evidenčních čísel fotografií, 3 000 negativů a 17 000 kusů pohlednic.
Nejstarší snímky ve fondu pocházejí ze sbírek muzea Rakouského Krkonošského spolku. Spolek je zakoupil od významných pražských fotografů J. Eckerta, J. F. Langhanse, a slezských R. Halma A. Rehnerta. Z dalších známých fotografů jsou ve fondu fotografie F. Pietschmanna, A. Lehmanna, a F. Krátkého. Dále jsou ve sbírce fotografií zastoupeny i místní fotoateliéry (A. Erben, A. Seifert, W. Pfohl, G. Kühnel). Dochované fotografie ukazují podobu města Vrchlabí, hlavně významné budovy, tovární objekty, významné události a dění ve městě, spolkový život včetně počátků lyžování od r. 1875. Průmyslové podniky konce 19. století z oblasti Krkonoš nafotil fotograf A. C. Pitzek z Trutnova a škody napáchané povodněmi v letech 1882, 1897 po celých Krkonoších zachytil na fotografiích O. Goldschmidt. Sbírka obsahuje také soubor pozitivů a negativů krkonošského rodáka Zdenko Feyfara, který ještě není zcela zpracován. Poměrně velkou část fondu fotografií tvoří snímky lidové architektury, které nafotili profesionální fotografové pracující pro Správu KRNAP např. M. Hladík, J. Bruník, K. Hník, a jiní pracovníci Správy. Mnoho fotografií z regionu získalo muzeum z archivu časopisu Krkonoše, který Správa KRNAP vydává.
Součástí fondu negativů je zajímavá sada více než 600 ks skleněných negativů z celých Krkonoš A. Schiffnera, který fotil, žil a vydával své pohlednice přímo ve Vrchlabí v letech 1938–45. Další zajímavý soubor tvoří snímky amatérského fotografa z Erlebachovy boudy nad Špindlerovým Mlýnem z počátku 20. století (přes 400 ks skleněných desek ze života na Erlebachově a Špindlerově boudě a jejich okolí). Fond obsahuje také krásné kolorované diapozitivy místních fotoateliérů s motivy z celých Krkonoš. Muzeum vlastní také pozůstalosti regionálních fotografů – R. Slavíka z Jablonce n. Jizerou (přes 600 ks skleněných desek zachycujících nejen známá místa, ale i malé nevýznamné boudy a vesnice) a fotografa Zdenka Menece, který prožil třetinu života ve Špindlerově Mlýně.
Do fondu je zahrnuta i rozsáhlá sbírka pohlednic, zachycující celou oblast Krkonoš od Harrachova až po Žacléř včetně polské části Krkonoš. Největší množství pohlednic se vztahuje ke známým výletním místům Krkonoš – vrcholové partie (Sněžka, Luční bouda, Labská bouda, Petrovka) – turistická centra (Špindlerův Mlýn, Pec pod Sněžkou, Harrachov, Janské Lázně). Početně jsou zastoupena i větší města Krkonoš (Vrchlabí, Trutnov, Jilemnice). Sbírka obsahuje více než 17 000 ks pohlednic od nejstarších litografických pohlednic až po barevné ofsetové pohlednice ze 70. let 20. století.
Sbírkové předměty jsou postupně doplňovány do on-line katalogu.
Blanka Zázvorková
tel.: 499 456 710
e-mail: bzazvorkova(zavináč)krnap.cz