resortní organizace
Přizpůsobení dostupnosti
Pozor padající stromy!

Na celém území národního parku, kde se vznik a zánik řídí podle přírodních zákonů, je zvýšené riziko samovolného pádu větví a stromů. Do lesa vstupujete na vlastní nebezpečí!

Janské Lázně

Lanovka na Černou horu – rozhledna Panorama – NS Černohorské rašeliniště – vyhlídka Modré kameny – kolonáda – Stezka korunami stromů Krkonoše

Černohorské rašeliniště
Černohorské rašeliniště

náročnost: střední

Janské Lázně jsou významným lázeňským městem, jediným na české straně Krkonoš. Představují ideální výchozí bod pro pěší turistiku, výlety na kolech i lyžování. Poklidné horské město se rozkládá na úpatí Černé hory, na jejíž vrchol se dostanete pěšky, na kole nebo lanovkou. Lanovka byla uvedena do provozu v roce 1928 jako první visutá kabinová lanovka v Čechách. V průběhu let prošla několika většími rekonstrukcemi. V letech 1970–1980 byla nová technologie postavena v nové trase. Další rekonstrukce se uskutečnila v roce 1991, kdy byly vyměněny kabinky. Nejnovější přestavbou lanovka prošla v roce 2006, kdy byla pořízena nová osmimístná kabinková lanová dráha pod názvem Černohorský Express. A právě lanovkou se necháte vyvést na vrchol Černé hory (1 299 m n. m.) a pak se vypravíte na pěší výlet do okolí Janských Lázní.

Jen pár kroků od horní stanice lanovky stojí rozhledna Panorama. Rozhledna byla z posledního sloupu předválečné lanovky zřízena v roce 1998. Na její vyhlídkovou plošinu ve výšce 21 m vystoupáte po 106 schodech. Výhledy na Krkonoše, dominanty Českého ráje a sousední Polsko jsou úžasné. A pokud budete mít štěstí na pěkné počasí, můžete dohlédnout až na Orlické hory či Jeseníky s Pradědem.

Po nezapomenutelném výhledu se vrátíte „zpátky na zem“ a budete pokračovat kolem horní stanice lanové dráhy vpravo po žluté turistické trase kolem Sokolské boudy. Zhruba po 600 m dorazíte k rozcestí u Černé boudy, kde se žlutá setkává s červenou turistickou trasou. Odtud pokračujete rovně asi 700 m na Václavák, kde se dáte vlevo po Naučné stezce Černohorské rašeliniště. Černohorské rašeliniště je největší lesní rašeliniště v Krkonoších. Stezka je dlouhá 3,5 km a na pěti informačních panelech se dozvíte, jak dlouho se rozkládá rašelina, jak se hýbe rašeliniště nebo proč na rašeliništi nerostou stromy, které dobře snášejí zamokření. Během cesty si budete moci vychutnat výhledy na krkonošské hřebeny. Na okraji největší bezlesé plochy, zhruba 200 m od Václaváku, byla v roce 1978 vybudována vyhlídková věž. Další místo s rozhledem na hřeben východních Krkonoš je Hubertova vyhlídka, nazvaná podle svatého Huberta, patrona soustružníků, slévačů, matematiků, optiků, ale hlavně lovců, střelců a myslivců. Za pěkného počasí je vidět Výrovka, Luční hora, Studniční hora nebo i trojboký jehlan Sněžky. Od Hubertovy vyhlídky se asi po 200 m naučná stezka stáčí vpravo. Po dalších 400 m se dáte na rozcestí opět vpravo a budete procházet Černohorským rašeliništěm ještě 700 m k rozcestí. Tady se můžete rozhodnout, zda se vydáte vpravo a projdete tak naučnou stezku celou, a pak se budete zhruba 1,4 km k rozcestí vracet. Na tomto úseku naučné stezky je mimo jiné další krásné vyhlídkové místo u Velkých Pardubických Bud.

Anebo budete pokračovat vlevo a směřovat tak k dalšímu zastavení tohoto pěšího výletu. Cestou budete sestupovat lesem zhruba 2 km k rozcestí Nad Modrými kameny, odkud zahnete vpravo. Po žluté turistické trase dojdete k vyhlídkovému místu skalního útvaru Modré kameny, odkud se vám otevírá pohled do okolí Janských Lázní a na protější hřbet Rýchor.

Od Modrých kamenů pokračujete po žlutě značené turistické trase až k rozcestí u Modrokamenných bud, odkud zahnete vpravo a půjdete po modré turistické trase. Zhruba po 400 m cesta uhýbá vlevo a po dalších 200 m opět vlevo. Dál pokračujete po cestě, která je zároveň značenou cyklistickou trasou K 27 a směřuje vás již do centra Janských Lázní, zhruba 400 m až ke křižovatce, odkud vás modře značená trasa povede rovně. Cesta se klikatí mezi obytnými domy a lesem, vede vás po mostě přes Černohorský potok až ke křižovatce, kde se opět střetává s cyklotrasou K 27, kde zahnete vlevo. Asi po 300 m dojdete k hlavní Krkonošské silnici, přejdete ji a po 100 m zahnete vpravo. Stále se ubíráte po modře značené turistické trase. Po 100 m cesta uhýbá za zatáčkou mírně vpravo a pak po dalších 100 m vlevo. Tady přejdete silnici a dostáváte se na náměstí Svobody, kde se nachází secesní lázeňská kolonáda navržená v roce 1902 vídeňským architektem Brangem a realizovaná roku 1904 stavitelem Johannem Blaschekem z Trutnova. Lázeňský blok, který přímo navazuje na secesní kolonádu, navrhli v roce 1977 architekti Jan Třeštík a Ivo Pavliš ze Stavoprojektu Hradec Králové. Interiéry budov jsou dodnes příkladem poměrně luxusního zařízení z počátku 80. let 20. století, které mělo prezentovat vysokou úroveň socialistické výstavby i zdravotnické péče o obyvatele tehdejší ČSSR. Stejně jako v minulosti jsou i dnes Janské Lázně vyhledávaným místem k rekreaci a léčebným pobytům. Léčebné procedury se zaměřují posílení imunitního systému, regeneraci pohybového aparátu, nemoci dýchacího ústrojí nebo na různé typy onkologických onemocnění.

Po prohlídce kolonády pokračujete po modré turistické trase k dolní stanici lanovky na Černou horu. Odtud se vydáte vlevo po zelené turistické trase a zhruba po 1,3 km dojdete k Stezce korunami stromů Krkonoše. Stezka vám ukáže krásu krkonošských lesů od kořenů až po jejich koruny. Dřevěná, 45 m vysoká věž na konci stezky vás provede všemi lesními patry a díky unikátnímu naučnému centru v podzemí věže se stanete součástí lesního života.

Bodů na trase:
0
Délka:
11,2 Km
Převýšení:
0m