resortní organizace
Přizpůsobení dostupnosti
Pozor padající stromy!

Na celém území národního parku, kde se vznik a zánik řídí podle přírodních zákonů, je zvýšené riziko samovolného pádu větví a stromů. Do lesa vstupujete na vlastní nebezpečí!

Z Vrchlabí do Horní Branné

Zámek Vrchlabí – KCEV Krtek, Vrchlabí – Klášterní zahrada, Vrchlabí – Krkonošské muzeum Čtyři domky, Vrchlabí – Harrachovská hrobka sv. Kříže, Horní Branná

Vrchlabský zámek
Vrchlabský zámek

Malebné horské město Vrchlabí je ideálním výchozím místo pro pěší výlety po okolí, svým návštěvníkům také nabízí možnost navštívit jedinečné kulturní památky i architektonicky ceněné moderní stavby. Historicky nejvýznamnější osobou města Vrchlabí byl Kryštof Gendorf, který v roce 1533 koupil celé Vrchlabské panství. Ještě téhož roku byla Vrchlabí udělena městská práva a znak. Gendorf také dal městu nové německé jméno vytvořené překladem českého – Hohenelbe. V roce 1546 započal stavbu Zámku, který je výchozím bodem tohoto výletu. V průběhu více než čtyř set let prošly zámek i zahrada mnohými změnami. Gendorfova stavba se dnešnímu elegantnímu zámku mnoho nepodobala – obklopoval jej 12 metrů široký vodní příkop, přes který se do zámku vstupovalo třemi mosty. Posledními šlechtici na zámku byli Czernin-Morzinové. Část tehdejšího mobiliáře zámku je k vidění v Krkonošském muzeu ve Vrchlabí či v Muzeu Podkrkonoší v Trutnově. Dnes je zámek sídlem městského úřadu a návštěvníci mohou volně vstupovat pouze do vstupní haly, kde lze kromě intarziemi zdobených dveří a zdobených lavic ze 17. stol spatřit také obrazy posledních ulovených krkonošských medvědů.

Od vstupních prostor zámku se vydáte vpravo cestou kolem rybníku a poté zahnete vpravo na prvním rozcestí vpravo a dojdete k místu, které určitě stojí za prohlídku. Před budovou Správy KRNAP bylo v roce 2014 slavnostně otevřeno Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání, přezdívané Krtek. Autorem zvenku nenápadné stavby je Ing. arch. Petr Hájek. KCEV Krtek se díky unikátnímu tvaru a originálnímu zpracování stalo středem pozornosti architektů, designerů, stavitelů i ostatní veřejnosti a získalo také několik nominací a ocenění. Krtek disponuje přednáškovým sálem pro cca 80 osob, laboratoří, malou galerií a knihovnou a prostorem pro pořádání komorních koncertů, krátkodobých výstav či jiných kulturních událostí. Prostory této unikátní stavby si můžete prohlédnout v rámci pravidelných prohlídek.

Od Krkonošského centra environmentálního vzdělávání vkročíte do Klášterní zahrady. Zahrada nabízí tři části, které si můžete projít, prožít a něco nového se dozvědět. V první části vyzkoušíte své smysly na nášlapné stezce, projdete proutěným tunelem nebo se na jen chvíli usadíte v altánku. Další část zahrady je rozprostřena u rybníčku, kde spatříte petrologickou expozici pod širým nebem tvořenou velkými kusy krkonošských hornin s informačními tabulemi o geologii Krkonoš. A když budete pokračovat po cestě mezi těmito dvěma částmi, dojdete do posledních největších prostor Klášterní zahrady, kde byly vybudovány záhony s typickou krkonošskou flórou a také je tu sad původních ovocných stromů. Pokud se vám v zahradě líbí a chcete zde ještě něco podniknout, získejte v Krtkovi nebo na recepci Správy KRNAP brožurku Krkonošské hledačky a odhalte „Tajemství klášterní zahrady“.

Zhruba po 300 m dojdete ke křižovatce (náměstí Míru), kde spatříte novogotický kostel sv. Vavřince postavený v letech 1886–1889. Od křižovatky půjdete vlevo a jen pár kroků vás dělí od unikátního souboru čtyř štítových domů, které patří mezi nejstarší lidové stavby v Krkonoších a jsou vzácným pozůstatkem původní městské zástavby. Dnes jsou v prostorách domků umístěny expozice Krkonošského muzea a informační centrum Správy KRNAP. Expozice představují lnářskou výrobu v Krkonoších, malovaný lidový nábytek z konce 18. a počátku 19. století a dějiny města Vrchlabí i Krkonoš.

Z muzea projdete jeho zahradou zpět k bývalému Augustiniánskému klášteru. Od něj budete pokračovat rovně do kopce po zelené turistické trase. Přejdete přes most, za mostem pokračujete vpravo a poté pokračujete levotočivou zatáčkou stále po zeleně značené turistické trase. Trasa vás povede zhruba 3,3 km mezi loukami, poli, lesy a sem tam obytnými domy až do Valteřic k hasičské zbrojnici. Během cesty se nezapomeňte občas zastavit a rozhlédnout se po nádherné krajině a pokochat se výjimečnými výhledy. Z křižovatky u hasičů vás zelená turistická trasa nasměruje vpravo až k další křižovatce. Odtud půjdete vlevo ještě 100 m po zeleně značené trase a poté pokračuje rovně již po neznačené silnici ještě 2 km. Tato cesta vás provede částí obce Horní Branná až k obecnímu úřadu a kostelu sv. Mikuláše, odkud je to jen pár kroků k Harrachovské hrobce sv. Kříže. Stavba hrobky byla započata již v roce 1840 a vysvěcena byla roku 1870. V podzemní části této zajímavé a vzácné stavby se nachází krypta, ve které jsou uloženy ostatky členů rodu Harrachů. Dnes je možné se do hrobky podívat při příležitosti konání některé z kulturních událostí.

Na dohled od hrobky je další hornobrannská pamětihodnost – Zámek. Založil ho Zdeněk z Valdštejna a po jeho smrti stavbu v roce 1582 dokončila jeho manželka Marie z Martinic. Zámek byl na svoji dobu velmi honosný. Měl dvě patra, první kamenné a horní dřevěně s ochozy, s věžičkou na hřebenu střechy. Ve své podobě byl pokládán za čelný výplod tehdejšího stavitelského umění. Za třicetileté války byl zámek velmi zpustošen. K zámku byly postupně přistavěny další budovy. Vznikl tak zhruba čtvercový hospodářský celek s poměrně rozsáhlým volným prostorem uvnitř. Přístup do něho byl dvěma branami pro povozy a dvěma brankami pro pěší. Hlavní východní brána má tesaný portál, nad kterým je harrachovský znak. Od roku 1945 branský zámek drželo a spravovalo ředitelství státních lesů a statků v Praze, později jej spravoval Místní národní výbor. Se změnou politických poměrů přešel do vlastnictví obce. Dnes zde najdete zajímavou expozici „Život pod horami“.