Na celém území národního parku, kde se vznik a zánik řídí podle přírodních zákonů, je zvýšené riziko samovolného pádu větví a stromů. Do lesa vstupujete na vlastní nebezpečí!
Vlk je zvíře před člověkem plaché, mladí vlci ale mohou být zvědaví. Obzvláště na značených cestách je nejspíše nepotkáte. Při pohybu v lese mimo cesty taková pravděpodobnost existuje. Pokud potkáte vlka na vzdálenost větší než 30 m, je to vzácné, ale úplně normální a nemáte se čeho bát. K vlkům se nepřibližujte, nijak je nelákejte, ani se je nepokoušejte krmit. Dejte vlkovi čas, aby odešel. Mladí vlci mohou být zvědaví a výjimečně se mohou přiblížit i na kratší vzdálenost. Téměř jistě zase rychle odejdou. Kdyby ne, můžete je zahnat silným hlasem nebo hlukem. Pokud možno mějte ale vždy na vodítku vlastní psy – vlci je mohou v lese považovat za konkurenci a případný konflikt pro psa málokdy končí dobře.
Psy mějte určitě na vodítku, i když jste poblíž ohrad s pasoucími se hospodářskými zvířaty (krávy, ovce, koně, kozy…) – kromě toho, že váš pes může zvířata stresovat, v ohradě může být i pastevecký pes, s kterým ten váš síly měřit nechce...
V případě, že se vám poštěstí vlky v Krkonoších pozorovat, budeme rádi, když nám o tom dáte vědět, ideálně s místem a časem setkání a případně i s fotografiemi či videem na e-mailu kmikslova(zavináč)krnap.cz, tel.: 731 533 895. Pozorování vlků podrobně evidujeme, což nám pomáhá skládat aktuální mapu výskytu vlka v Krkonoších a sledovat další souvislosti.
Podrobné informace o návratu vlků do české přírody najdete na stránce www.navratvlku.cz.