resortní organizace
Přizpůsobení dostupnosti
Pozor padající stromy!

Na celém území národního parku, kde se vznik a zánik řídí podle přírodních zákonů, je zvýšené riziko samovolného pádu větví a stromů. Do lesa vstupujete na vlastní nebezpečí!

Výzkum

Koordinací veškerých výzkumných aktivit v Krkonoších jsou pověřeny správy obou národních parků. Vyplývá z toho řada povinností, které musí zájemci o výzkum na území KRNAP i KPN respektovat.

Za předpokladu jejich splnění mají možnost získat nezbytné oprávnění (povolení) ke vstupu a pracím na území KRNAP a KPN, zároveň mají možnost získat i určitou logistickou podporu pro svou práci. V případě přeshraničních aktivit je nezbytné kontaktovat jak Správu KRNAP, tak Dyrekcji KPN (povolení výzkumu na území KPN).

Povolení výzkumu na území KRNAP podle zákona č. 114/1992 Sb. je podmíněno vyplněním a podáním oznámení výzkumné činnosti. Součástí tohoto formuláře je kromě základních údajů o výzkumu také žádost o vydání výjimky či výjimek ze zákazů uvedených v zákoně č. 114/1992 Sb. Správa KRNAP může oznámený výzkum povolit nebo omezit či zakázat, pokud by při něm mohlo dojít k poškození předmětu ochrany zvláště chráněného území.

Na posouzení projektu a na správní řízení v případě nutnosti vydání rozhodnutí o výjimkách ze zákazů uvedených v zákoně č. 114/1992 Sb. je vymezena zákonná lhůta 60 dní (ve zvláště složitých případech 90 dní). Zasílejte proto vyplněný formulář s dostatečným předstihem.

dostatečně odůvodněných případech mohou být povoleny výjimky ze zákazů uvedených v zákoně č. 114/1992 Sb. Pro to je žádoucí vyplnit formulář oznámení výzkumné činnosti pečlivě a věnovat pozornost zásadním informacím, které je potřeba znát před jeho vyplněním:

  1. Bude při výzkumu vstupováno mimo značené cesty v klidových územích KRNAP? Mapu klidových území naleznete na veřejném mapovém portálu Správy KRNAP https://ags.krnap.cz/mapy/prohlizecka/
    Je potřeba vyplnit příslušné pole v žádosti (O), a to včetně přesné lokalizace a dalších údajů požadovaných ve formuláři.
  2. Bude při výzkumu zapotřebí vjezd motorovými vozidly na území KRNAP, a pokud ano, tak včetně klidových území KRNAP?
    V případě potřeby povolení k vjezdu a území KRNAP, mimo klidová území, vyplňte pole M. Pro vydání výjimky pro vjezd do klidových území KRNAP je navíc potřeba vyplnit příslušné pole v žádosti (O), a to včetně přesné trasy, cíle jízdy a dalších údajů požadovaných ve formuláři.
  3. Budou při výzkumu použity invazivní metody? Bude výzkum vyžadovat sběr rostlin, živočichů či minerálů a jsou mezi nimi i zvláště chráněné druhy?
    Postup je potřeba podrobně specifikovat v poli G a v případě manipulace se zvláště chráněnými druhy vyplnit i příslušné pole v žádosti (O).
  4. Bude při výzkumu zapotřebí využití bezpilotního leteckého prostředku?
    Postup je potřeba podrobně specifikovat v poli G a zároveň vyplnit i příslušné pole v žádosti (O).
  5. Bude v terénu umístěno zařízení (např. datalogger, fotopast apod.) a/nebo bude založena trvalá výzkumná plocha?
    Je třeba uvést přesnou lokalizaci v poli H.

Správa KRNAP umožní výzkum na území národního parku za předpokladu, že má žadatel kvalifikační předpoklady pro provádění výzkumu a že bude poskytnuta závěrečná zpráva o výzkumu. Tato zpráva má preferovanou podobu manuskriptu pro časopis Opera Corcontica nebo jiné recenzované periodikum, může však také jít o samostatnou zprávu či diplomovou nebo jinou kvalifikační práci.

Formulář ke stažení:

Tento formulář slouží pouze pro externí výzkum, nikoliv pro výzkumníky pracující pro Správu KRNAP v rámci jejích projektů.

Vyplněný formulář zašlete písemně nebo elektronicky na podatelnu Správy KRNAP

Správa KRNAP
Dobrovského 3
543 01 Vrchlabí

ssxrbr7

V případě dotazů kontaktujte koordinátora výzkumu:
RNDr. David Krause
dkrause@krnap.cz