Na celém území národního parku, kde se vznik a zánik řídí podle přírodních zákonů, je zvýšené riziko samovolného pádu větví a stromů. Do lesa vstupujete na vlastní nebezpečí!
č. projektu: EHP-CZ02-OV-1-022-2015
Příjemce: Hnutí DUHA Olomouc (http://monitoring.selmy.cz)
Místní partner projektu: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Správa Národního parku České Švýcarsko, Správa Krkonošského národního parku Vrchlabí, Ostravská univerzita v Ostravě, Univerzita Karlova v Praze, Přírodovědecká fakulta
Hlavním cílem projektu je získat věrohodné informace o současném rozšíření a početnosti evropsky významných druhů šelem: vlka obecného, medvěda hnědého, rysa ostrovida a kočky divoké.
Hlavní aktivity projektu budou probíhat v rámci strukturovaného monitoringu:
Na jednotlivých pracovištích a laboratořích pak proběhnou následující analýzy:
Projekt přinese v souladu s vyhlášenou výzvou nové informace o výskytu zájmových druhů v lokalitách N2000 a posílí v nich efektivní řízení a monitoring. Státní ochrana přírody tak získá kvalitní podklady, které jsou potřebné při rozhodování o ochraně těchto konfliktních druhů a pro jejich případný management. Projekt má kromě monitoringu zájmových druhů ambici pozitivně ovlivnit smýšlení dotčené veřejnosti o velkých šelmách.
Tisková zpráva Ministerstva financí: Cíle podpory EHP a Norských fondů si česká strana vybírá sama
Správa KRNAP zahájila v letních měsících 2015 oportunistický monitoring s pomocí fotopastí, které byly instalovány na vytipovaných místech (potenciálně vhodných pro zachycení výskytu velkých šelem) ve 24 kvadrátech o velikosti 5×5 km, pokrývajících celé území Krkonoš (s výjimkou neúplných hraničních kvadrátů na hřebenech hor a hustě osídleného kvadrátu v podhůří v oblasti Vrchlabí). Ke snížení rizika odcizení fotopastí byly v tomto období využívány zejména infračervené blesky.
Na přelomu října a listopadu byl zahájen hlavní (deterministický) monitoring, při kterém jsou již používány výhradně bílé blesky. Umístění a detailní charakteristika instalovaných fotopastí je evidována v centrální databázi www.selmy.cz, kam jsou průběžně ukládány i informace o provedených kontrolách fotopastí.
Tisková zpráva: Krkonoše navštívila norská velvyslankyně (doc 221 kB)
Harmonogram projektu: | |
---|---|
Datum zahájení: | 1. 1. 2015 |
Datum ukončení: | 31. 10. 2016 |
Celkové náklady projektu jsou 6 935 071 Kč. Způsobilé výdaje Správy KRNAP jsou 613 971 Kč a jsou plně hrazeny z projektu.
Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska (http://www.eeagrants.cz/)
V rámci programu CZ 02 Biodiverzita a ekosystémové služby / Monitorování a integrované plánování a kontrola v životním prostředí / Adaptace na změnu klimatu