v rámci programu Erasmus+, klíčová akce 1: Vzdělávací mobilita jednotlivců
číslo projektu: 2022-2-CZ01-KA122-ADU-000095902
Správa KRNAP hospodaří na území národního parku přírodně blízkými způsoby. Výběrný systém patří k absolutně nejvyšší kategorie v těchto přístupech, nicméně v dosavadní praxi ještě nebyl plně zavede, protože věková a druhová přestavba lesních ekosystémů nedosáhla celkového stavu. Aktuálně jsou již některé lokality na tento přístup. Je proto nezbytné zaškolit odborné pracovníky, kteří díky shadowingu kolegů uvidí nejenom pozitivní dopady na lesní porosty, ale získají i zkušenosti s fyzickým managementem zadáváním prací a celkovým přínosem ekosystémových služeb.
Současně si odvezou poznatky s interpretací tohoto způsobu managementu , aby došlo v dlouhodobém kontextu k pozitivnímu vnímání širokou veřejností.
Seznámení, prohloubení a zlepšení metod v oblasti výběrného hospodaření v lesích a zejména schopnost přenést informace o těchto postupech široké veřejnosti. Na existujích demonstračních plochách v Krkonoších budou probíhat exkurze a školení pro širokou veřejnost, jež je seznámí s výběrným způsobem hospodaření.
V rámci job-shadowing budou vzděláni pracovníci SprávyKRNAP v oblasti výběrného hospodaření v lesnictví, a to návštěvou hostitelské organizace. Vyslána do hostitelské organizace bude skupina o 30 pracovnících.
Máme 6 územních pracovišť a ředitelství - proto je důležité, aby byla vzdělána/proškolena co největší možná skupina najednou, aby bylo dosaženo jednotného postupu, aby bylo předcházeno co nejmenší chybovosti přenosu informací ostatním kolegům.
Pracovníci se naučí jak v lese dosáhnout hospodářských cílů nebo užitků, očekávaných vlastníkem a vyžadovaných společností. V praxi to znamená hledání a ověřování tzv. přírodě blízkých, nepasečných způsobů obhospodařování lesa, kde významnou součástí hospodářského výsledku je přiměřeně únosná minimalizace vkladů do usměrňování růstových procesů lesa. S těmito formami managementu je však často spojeno i jejich nepochopení z řad veřejnosti, a proto je nutné získat dovednosti ve vhodných formách a způsobech ovlivnění širokého spektra osob.
Tyto získané zkušenosti předají svým kolegům na jednotlivých pracovištích. Ti pak budou dále vzdělávat širokou veřejnost při exkurzích a školeních v demonstračních plochách.
Získané zkušenosti budeme prvotně implementovat na demonstračních objektech, které zároveň slouží ke vzdělávání široké veřejnosti, což postupem času bude zavedeno do běžné praxe v péči o les.
Projekt trvá od 1. 4. 2023 do 31. 3. 2024.
Maximální výše grantu činí 34 065 EUR.