resortní organizace
Přizpůsobení dostupnosti

Efektivnější využití dat z monitoringu a výzkumu při péči o KRNAP, EVL Krkonoše a PO Krkonoše

Podprogram 115 342 - Péče o zvláště chráněná území a území soustavy Natura 2000 a péče o zvláště chráněné druhy rostlin a živočichů

Číslo projektu: 115V342001010

Popis projektu

Projekt zahrnuje tři aktivity, které se týkají efektivnějšího nastavení a využití dat z monitoringů a výzkumů týkajících se předmětů ochrany KRNAP. Společným jmenovatelem je naplnění, revize a efektivní využívání podkladů k péči o národní park v podobě interních strategických dokumentů Správy a odborných studií. Obsahem projektu je jak provedení a vyhodnocení terénních monitoringů za účelem naplnění či aktualizace koncepčních materiálů pro praktickou ochranu, tak digitalizace a zpřístupnění výzkumných zpráv.

1. Revize přístupů k hodnocení vlivů na předměty ochrany soustavy Natury 2000 v EVL a PO Krkonoše

Cílem této aktivity je vytvořit:

  1. návrh aktualizace metodiky odečítání kumulativních záborů lučních stanovišť na území EVL Krkonoše ("luční koncepce"),
  2. návrh aktualizace metodiky pro zvonek český,
  3. návrh metodického postupu pro hodnocení vlivů na chřástala polního,
  4. analýzu všech dalších předmětů ochrany EVL a PO Krkonoše z hlediska jejich kumulativních vlivů, návrh dalšího postupu.

2. Podklady k hodnocení naplňování indikátorů vyplývajících ze Zásad péče

Cíle druhé aktivity tohoto projektu jsou:

  1. Zajištění expertních kapacit k terénním odečtům vegetačních dat v rámci projektu GLORIA, ať již o pracovníky specializované na identifikaci lišejníků a mechorostů nebo na pomocné síly zajišťující zapisování dat v terénu a jejich následnou digitalizaci.
  2. Zajištění botanických kapacit ke sběru referenčních botanických dat pro monitoring subalpínské vegetace s pomocí nástrojů DPZ.
  3. Zajištění expertních kapacit k vyhodnocení vegetačních dat sesbíraných v rámci projektu GLORIA i vegetačních a managementových dat sesbíraných v rámci managementového monitoringu horských květnatých luk
  4. Zajištění expertních kapacit k převedení dosavadních znalostí o změně vegetace krkonošské tundry do koncepčního materiálu o přístupu ke zdejším předmětům ochrany.
  1. Digitalizace výzkumných zpráv, závěrečných prací a dalších zdrojů pro efektivní ochranu Krkonošského národního parku

Cílem třetí aktivit je plná digitalizace vyspecifikovaných datových zdrojů. Výzkumné zprávy, kvalifikační práce, články z časopisu Opera Corcontica a z Ročenky Krkonošského spolku budou manuálně skenovány a pomocí technologie OCR (optical character recognition – optické rozpoznávání znaků) převáděny do digitální formy s možností fulltextového prohledávání. Každý naskenovaný zdroj bude následně uložen do příslušné databáze spolu s vyplněním atributů pro jednodušší vyhledávání. Pro výzkumné zprávy a kvalifikační zprávy bude využita databáze implementovaná v aplikaci NAĎA, která vznikla v rámci projektu Interreg „Společný přístup k péči o Krkonošský národní park“ (CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000087, 2017-2021; https://nada.krnap.cz/). Články z časopisu Opera Corcontica budou uloženy v databázi, která je nyní na webových stránkách, a bude zde umožněno i fulltextové prohledávání. Naskenovaná a fulltextově prohledávatelná verze Ročenek Krkonošského spolku bude uložena v systému Krameriu.

Celkové náklady projektu: 4 058 810 Kč

Harmonogram projektu
Zahájení: 1. 5. 2024
Ukončení: 30. 9. 2025