resortní organizace
Přizpůsobení dostupnosti
Pozor padající stromy!

Na celém území národního parku, kde se vznik a zánik řídí podle přírodních zákonů, je zvýšené riziko samovolného pádu větví a stromů. Do lesa vstupujete na vlastní nebezpečí!

Inventarizace mimolesní zeleně a vyhodnocení jejího vývoje na území Krkonošského národního parku a jeho ochranného pásma

Podprogram 115 342 - Péče o zvláště chráněná území a území soustavy Natura 2000 a péče o zvláště chráněné druhy rostlin a živočichů

Č. projektu: 115V342001005

Popis projektu:

Hlavním cílem projektu je systematicky shromáždit aktuální informace o všech prvcích mimolesní zeleně na území Krkonošského národního parku a jeho ochranného pásma (550 km2) pro účely jejich monitoringu a ochrany v souladu se Zásadami péče o KRNAP a jeho OP (2023-2038), a to v podobě GIS databáze obsahující popis jednotlivých prvků v podrobnosti dle zvolené metodiky, popis a stupeň ochranářského významu, resp. možného ohrožení. Výsledky aktuálního vyhodnocení budou rovněž využity ke srovnávacímu vyhodnocení historického vývoje mimolesní zeleně za posledních téměř sto let dle ortofoto snímků.

Dílčí cíle projektu:

  1. Podrobné terénní mapování a vyhodnocení stavu prvků mimolesní zeleně na území Krkonošského národního parku a jeho ochranného pásma. V rámci této části dojde inventarizaci dřevin rostoucích na nelesních pozemcích mimo klidová území, ve větší podrobnosti dojde k analýze stavu jednotlivých významných prvků mimolesní zeleně (remízů, stromořadí, solitér, sadů apod.) a vytipování významných dřevin (vytvoření zásobníku pro vyhlašování památných stromů). Budou vytvořeny plány péče o památné stromy na předmětném území včetně podrobného monitoringu. Dále dojde k podrobnému zhodnocení stavu mimolesní zeleně rostoucí na pozemcích ve správě Správy KRNAP z hlediska její provozní bezpečnosti (povinnost majitele/správce pozemku).
  2. Posouzení významnosti jednotlivých prvků mimolesní zeleně z pohledu ochrany přírody. V rámci projektu bude každý prvek klasifikován tak, aby byla posléze jednoduše dohledatelná jeho přírodovědná hodnota a mohl být spravován v souladu se Zásadami péče o KRNAP a jeho OP (2023-2038).
  3. Vytvoření jednotné databáze mimolesní zeleně na celém zájmovém území, ze které bude možné čerpat pro účely jejich dalšího monitoringu, ochrany a řádné správy.
  4. Detailní analýza historického vývoje mimolesní zeleně na celém předmětném území. Bude provedeno vyhodnocení vývoje mimolesní zeleně na území národního parku a jeho ochranného pásma v pěti časových horizontech (ortofoto snímky z let 1936, 1953, 1977, 2004 a 2022) za využití klasifikačního algoritmu a následného korigování manuálně vizuální interpretací. Dále budou porovnány výsledky terénního mapování s výsledky klasifikace ortofoto snímků z roku 2022 na modelovém území. Na stejném modelovém území dojde také k naskenování a georeferencování map se záznamy terénního mapování mimolesní zeleně ze 70. let 20. století z archivu Správy KRNAP a jejich porovnání s výsledky klasifikace ortofoto snímků. Bude vytvořena databáze srovnávacích archivních fotografií s fotografiemi současného stavu.

Celkové náklady projektu: 7 155 086,00 Kč bez DPH

Harmonogram projektu:
Zahájení projektu 12. 6. 2023
Ukončení projektu 30. 8. 2025