resortní organizace
Přizpůsobení dostupnosti

Management sekundárního bezlesí Krkonošského národního parku

CZ.05.01.06/01/22_029/0002269

Popis projektu:

Cílem projektu je realizace přímých i nepřímých aktivit vedoucích k obnově biologické rozmanitosti v sekundárním bezlesí KRNAP. Podpořeny budou centra biodiverzity a prioritní luční enklávy. Prováděna budou plošná, nadstavbová i speciální opatření. Součástí projektu je i změna nastavení hospodaření na nevhodně udržovaných biotopech prostřednictvím vyjednávání s vlastníky a nájemci. Důvodem pro provedení aktivit projektu je zastavení degradace, zmenšení či dokonce zániku daných společenstev.

Jedná se o následující předměty ochrany soustavy Natura 2000 v EVL Krkonoše: 4030 Evropská suchá vřesoviště, 6230 Druhově bohaté smilkové louky na silikátových podložích v horských oblastech (a v kontinentální Evropě v podhorských oblastech), 6430 Vlhkomilná vysokobylinná lemová společenstva nížin a horského až alpínského stupně, 6510 Extenzivní sečené louky nížin až podhůří, 6520 Horské sečené louky, 7140 Přechodová rašeliniště a třasoviště, a předměty ochrana KRNAP - Luční prameniště bez tvorby pěnovců, Subalpínská prameniště, Vlhké pcháčové louky, Poháňkové pastviny, Sekundární podhorská a horská vřesoviště.

Dílčím cílem projektu je vytvoření podmínek pro budoucí hospodaření a nastavení správné praxe. Podmínkami je myšleno etablování hospodáře na státních i soukromých pozemcích, nalezení ochranářsky nejhodnotnější a zároveň ekonomicky udržitelné skladby opatření, využití potenciálu začlenění lokalit s vhodnými podmínkami do tzv. zemědělských dotací, vybudování vztahu vlastníků/nájemců (hospodářů) k obhospodařované lokalitě, jejím přírodním hodnotám a okolí, vybudování vztahu majitelů pozemků k lokalitě, k přírodním hodnotám a okolní přírodě.

Pro úspěšnou realizaci stanovených cílů a výstupů projektu budou realizovány tyto aktivity:

  • Přímý management prostřednictvím pracovní skupiny, samotnými vlastníky a hospodáři či na základě externích služeb;
  • Vyjednávací aktivity na pozemcích s žádným nebo nevhodným managementem;
  • Vyjednávací aktivity na plochách evidovaných v registru půdy LPIS;
  • Adaptace databáze LUHOP na současné požadavky uživatelů;

Harmonogram:

1. 3. 2024 – 31. 12. 2029

Celkové výdaje: 143 891 450,41 Kč