resortní organizace
Přizpůsobení dostupnosti
Pozor padající stromy!

Na celém území národního parku, kde se vznik a zánik řídí podle přírodních zákonů, je zvýšené riziko samovolného pádu větví a stromů. Do lesa vstupujete na vlastní nebezpečí!

Monitoring návštěvnosti a organizace výzkumných aktivit na území KRNA

Podprogram 115 342 – Péče o zvláště chráněná území a území soustavy Natura 2000 a péče o zvláště chráněné druhy rostlin a živočichů

Číslo projektu: 115V342001011

Popis projektu

Projekt zahrnuje dvě hlavní aktivity, a to Monitoring návštěvnosti KRNAP a Organizace výzkumných aktivit na území KRNAP.

Monitoring návštěvnosti KRNAP

Na základě pravidelně zveřejňovaných údajů z různě kvalifikovaných a monitorováním podložených odhadů jednotlivých národních parků lze konstatovat, že Krkonošský národní park je nejfrekventovanějším národním parkem v České republice. Přepočteno na plochu, patří mezi nejnavštěvovanější v Evropě i ve světě. Výsledky studie provedené společností CE-Traffic v letech 2019 až 2023, založených na analýze rozsáhlých dat (Big data) operátorů mobilních sítí, poskytují poměrně přesný, avšak obecný obraz o celkovém počtu návštěvníků Krkonošského národního parku (KRNAP) a jeho ochranného pásma. V roce 2017 dosáhl tento počet 3 657 254 osob, zatímco v roce 2018 stoupl na 3 786 575 návštěvníků, kteří strávili v Krkonoších celkem 11 867 019 návštěvních dnů.

Přestože turismus v chráněných územích přináší nesporné ekonomické výhody, spojené především s ochranou přírodního a kulturního dědictví, environmentálním vzděláváním a ekonomickým rozvojem, může nadměrné turistické vytížení ohrozit předměty ochrany a narušit plnění cílů a poslání národního parku. Proto je klíčové adekvátně monitorovat turistickou zátěž a umožnit reakci prostřednictvím měkkých i legislativních opatření, která budou usměrňovat turistickou návštěvnost.

V zájmu zachování kontinuity monitoringu návštěvnosti je odpovídajícím řešením nahrazení současných sčítačů novými modely schopnými odesílat data v síti 4G nebo 5G. Stávající funkční modely budou do konce životnosti použity na náhradních místech a jako stacionární či mobilní sčítací zařízení s manuálním odečtem dat například na sezónně uzavíraných trasách do úplného konce své životnosti, a sice s fyzickým odečtem v terénu.

Kromě udržení průběžného sledování návštěvnosti na stálých místech je nezbytné zhodnotit účinnost již implementovaných a nově navržených opatření, jako jsou uzavírky cest nebo omezení časového charakteru.

Organizace výzkumných aktivit na území KRNAP

Na území KRNAP v současnosti každým rokem probíhá okolo 40 externích výzkumných aktivit, které mají platná povolení pro vjezd motorovým vozidlem a vstup do klidových území (výjimky dle § 43 zákona č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny), přičemž dlouhodobě je evidován nárůst tohoto počtu. V posledních letech zároveň narůstá počet udělených výjimek pro provozování letadel způsobilých létat bez pilota (2021: 1, 2022: 1, 2023: 4, 2024: zatím 3). Přestože byl národní park zřízen s cílem umožnit výzkumné a vzdělávací aktivity a zároveň má velká část výzkumných aktivit ochranářsky uchopitelné výsledky, je nutné i tuto činnost regulovat s ohledem na předměty ochrany národního parku a jejich zachování.

Efektivní organizaci výzkumných aktivit prováděných externími subjekty tak, aby byly informace bezodkladně sdíleny se všemi zainteresovanými subjekty (různá oddělení a odbory Správy KRNAP, externí výzkumná pracoviště) je možné zajistit pomocí elektronické aplikace pracující s databází povolených výzkumných aktivit a jejich atributů (povolené výjimky, jejich trvání, podmínky udělení výjimek atd.).

Aplikace předpokládá napojení a synchronizaci se systémem monitoringu dopravy (registrační značky vozidel – kamerový systém) a multiplatformní charakter (web, iOS, Android) a bude fungovat nadále i po skončení projektu jako hotový produkt běžící na infrastruktuře Správy KRNAP.

Celkové náklady projektu 8.844.282 Kč

Harmonogram projektu
Zahájení projektu 1. 10. 2023
Ukončení projektu 30. 9. 2025