resortní organizace
Přizpůsobení dostupnosti
Pozor padající stromy!

Na celém území národního parku, kde se vznik a zánik řídí podle přírodních zákonů, je zvýšené riziko samovolného pádu větví a stromů. Do lesa vstupujete na vlastní nebezpečí!

Monitoring předmětů ochrany a stanovišť v EVL Krkonoše

Podprogram 115 342 - Péče o zvláště chráněná území a území soustavy Natura 2000 a péče o zvláště chráněné druhy rostlin a živočichů

Č. projektu: 115V342001006

Popis projektu:

Projekt se skládá ze 4 částí:

  1. Monitoring trvalých fenologických ploch smrku v ekotonu horní hranice lesa
  2. Mapování prhy arniky (Arnica montana) ve vybraných oblastech Krkonoš
  3. Monitoring populace vranky obecné a původní populace pstruha obecného na území Krkonoš
  4. Analýza živinových poměrů na vybraných krkonošských loukách a návrh opatření pro jejich zlepšení

A. Monitoring trvalých fenologických ploch smrku v ekotonu horní hranice lesa

Podobně jako v jiných evropských pohoří dochází v Krkonoších k vzestupu horní hranice lesa. Postup horní hranice lesa může být v Krkonoších zásadním jevem z hlediska ochrany přírody, rozloha alpínského bezlesí se snižuje vzestupem horní hranice lesa a tím dochází ke zmenšování a fragmentaci důležitých alpinských biotopů.

B. Mapování prhy arniky (Arnica montana) ve vybraných oblastech Krkonoš

Projekt si klade za cíl zmapovat rozšíření zvláště chráněného druhu – prhy arniky v Krkonoších a doplnit tak mezery ve stávajících údajích z aktualizace mapování biotopů a botanického inventarizačního průzkumu KRNAP 2006-2014, databáze NDOP AOPK ČR a ověřit její aktuální rozšíření na udávaných lokalitách. Postupně bude tento druh zmapován na vybraných územích z celkového rozšíření na území KRNAP s použitím mobilní aplikace Field Maps/Collector for ArcGIS. Jedná se o naplňování cílů ochrany přírody vyplývajících ze Zásad péče o Krkonošský národní park a jeho ochranné pásmo.

C. Monitoring populace vranky obecné a původní populace pstruha obecného na území Krkonoš

Vranka obecná byla v Krkonoších historicky sledována jen z hlediska ověření výskytu na vybraných lokalitách bez vztahu ke změnám v početnosti jedinců ve zjištěných populacích (Křesina 2013). Vývojový trend velikosti populací na území EVL Krkonoše je proto v současnosti neznámý. V roce 2020 proběhl pilotní monitoring v rámci, kterého byly založeny trvalé monitorovací profily. Bylo doporučeno monitoring opakovat cca každé 2 roky. Nyní tedy chceme poprvé zopakovat monitoring na založených profilech. U vranky obecné v Krkonoších, je tedy nutné zopakovat monitoring z roku 2020 na 6 založených trvalý monitorovací profilech na osových tocích (Jizera, Jizerka, Labe, Malé Labe, Úpa a Malá Úpa). Předmětem monitoringu je komplexní společenstvo ryb a mihulí, které se v lokalitě nachází, zvýšený zřetel je ale kladen na vranku obecnou předmět ochrany EVL Krkonoše. Dlouhodobé sledování změn v početnosti jednotlivých populací vranky obecné v Krkonoších je nezbytným podkladem pro hodnocení kvality vodního prostředí. Získaná data budou také sloužit lepší ochraně druhu a smysluplnému cílení aktivit spojených se snižováním fragmentace vodních toků, úpravám koryt či koordinaci nakládání s vodami

D. Analýza živinových poměrů na vybraných krkonošských loukách a návrh opatření pro jejich zlepšení

Během projektu budou provedeny laboratorní analýzy 144 půdních vzorků (72 vzorků za rok) a 144 vzorků biomasy (72 vzorků za rok) odebraných v letech 2021 a 2022 za účelem zjištění dostupného stavu živin v půdě a obsahu minerálních živin v rostlinné biomase pro odhad vlivu na předměty ochrany v KRNAP zejména druhově bohaté luční porosty. Zjištěné údaje budou dále využity při plánování výživy lučních biotopů v KRNAP.
U půdních vzorků budou zjišťovány obsahy těchto prvků: P, K, Ca, Mg, Na, Cox – oxidovatelný uhlík, Ntot – celkový dusík. U vzorků biomasy budou zjišťovány obsahy prvků: N, P, K, Ca, Mg, Na.

Celkové náklady projektu: 1 314 301,00 Kč bez DPH

Harmonogram projektu:
Zahájení projektu 3. 7. 2023  
Ukončení projektu 30. 8. 2025