resortní organizace
Přizpůsobení dostupnosti
Pozor padající stromy!

Na celém území národního parku, kde se vznik a zánik řídí podle přírodních zákonů, je zvýšené riziko samovolného pádu větví a stromů. Do lesa vstupujete na vlastní nebezpečí!

Opatření a sledování vlivů spojených s výskytem vlka v Krkonoších

Číslo projektu: 115V342001012

Předmětem akce jsou dvě hlavní aktivity: 

Aktivita č. 1 – Telemetrie zvěře ve vztahu k měnícím se podmínkám prostředí v kontextu výskytu vlka v

Krkonoších a

aktivita č. 2 – Preventivní opatření a dobrá praxe ve vztahu k pravidelnému výskytu vlka pro místní zemědělské hospodáře.

Popis projektu

Aktivita č. 1 – Telemetrie zvěře ve vztahu k měnícím se podmínkám prostředí v kontextu výskytu vlka v Krkonoších

Cílem této aktivity je instalace zařízení určených ke sledování prostorové aktivity zvěře, administrativa a práce s daty a instalace pozorovatelen. Tato aktivita navazuje na monitoring stavu z roku 2015 a z předchozích sledování. Unikátní řada pozorování a zpřesnění sledování zvěře zajistí vytvoření ucelené představy o jejím pohybu na území KRNAP a ověřením nebo vyvrácením hypotézy změny chování vysoké zvěře v kontextu měnících se podmínek prostředí bude možné na výsledky reagovat nastavením vhodných opatření. Díky zvolené metodě získáme reálnou představu o tom, kde se zvíře pohybovalo a co při tom dělalo. Z dat lze rovněž vyhodnotit míru stresu označených zvířat (Pohlin et al. 2017). Monitoring bude probíhat pomocí telemetrických obojků, fotopastí, pobytových znaků a přímých pozorování.

Záměrem této aktivity je vytvoření ucelené řady sledování zvěře na území Krkonoš. Vzhledem k detailním datům získaným v předchozích letech, kdy vlk nebyl přirozenou součástí horské krajiny, lze posoudit hypotézu o změně chování a celkově etologických projevů zvěře v měnících se podmínkách prostředí. Využitím nejmodernějších monitoračních metod získáme exaktní datovou sadu, kterou budeme moci analyticky zpracovat a využít při dalším plánování aktivit v oblasti managementu zvěře.

Tato aktivita posílí spolupráci mezi Správou KRNAP, akademickými pracovníky a externími odborníky na problematiku telemetrie zvěře.

Aktivita č. 2 – Preventivní opatření a dobrá praxe ve vztahu k pravidelnému výskytu vlka pro místní zemědělské hospodáře.

Pravidelný výskyt vlka sledujeme na území KRNAP a jeho OP přibližně od roku 2018 a v posledních letech je zde známo i pravidelné rozmnožování na česko-polském pohraničí. Správa KRNAP ve spolupráci s Mendelovou univerzitou v Brně a dalšími partnery monitoruje výskyt vlků, jejich pohyb a vzorce chování. Výsledky genetického monitoringu ukazují, že vlci v Krkonoších pocházejí jak ze středoevropské, tak z karpatské populace.

Základní význam této aktivity je prevence, koordinace a eliminace negativních jevů spojených s výskytem vlka v krajině Krkonoš. Záměrem je dokázat, že ochrana přírody a lidská činnost mohou jít ruku v ruce, pokud jsou podloženy vědeckými poznatky a vzájemnou komunikací. Území Krkonoš je jedním z posledních známých pohoří znovu osídlených vlky. Zemědělská péče o krkonošské louky je nezbytným předpokladem pro zachování mnoha druhů i stanovišť, které jsou předmětem ochrany KRNAP. Proto je třeba hledat možnosti soužití vlků a místních hospodářů, aby byla zachována pozitivní funkce obou aktérů na plnění cílů i poslání KRNAP. Tento projekt je příležitostí, jak podchytit komunikaci se zúčastněnými stranami a pokusit se nastavit dobrou spolupráci od samého počátku návratu vlků do zdejší krajiny.

Aby Správa KRNAP docílila výše uvedených záměrů, je nezbytné prohloubit znalosti o výskytu vlka a zintenzivnit monitoring druhu na území Krkonoš prostřednictvím fotopastí. Pro prohloubení důvěry mezi ochranáři a dalšími aktéry, budou výstupy výzkumů, monitoringů a praktické zkušenosti z terénu sdíleny a diskutovány s hospodáři.

Projekt navazuje dále na cíle v nařízení 1143/2014 EU a aktuální novelu zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny.

Záměrem této části projektu je zintenzivnění monitoring vlků a celková osvěta v problematice výskytu vlků v Krkonoších a soužití s člověkem (uspořádání vzdělávacích seminářů pro širokou veřejnost i pro místní hospodáře a dalších doprovodných akcí informativního charakteru). V rámci šíření informací co nejširší veřejnosti bude publikováno několik článků, a to jak v odborných, tak v populárně-naučných periodikách. Mezi další plánované akce patří natočení videospotu, uveřejnění informací na webu SKRNAP, medializace na sociálních sítích. Projekt posílí spolupráci správců území s hospodáři, členy dotčených mysliveckých spolků a zefektivní komunikaci stran široké veřejnosti.

Celkové náklady projektu: 13 208 249,00 Kč

Harmonogram projektu
Zahájení projektu 1. 5. 2024
Ukončení projektu 30. 9. 2025