resortní organizace
Přizpůsobení dostupnosti
Pozor padající stromy!

Na celém území národního parku, kde se vznik a zánik řídí podle přírodních zákonů, je zvýšené riziko samovolného pádu větví a stromů. Do lesa vstupujete na vlastní nebezpečí!

Pilotní průzkum odvodňovacích zařízení v OP KRNAP

Podprogram 115 343 - Komplexní vodohospodářské studie

Číslo projektu: 115V343001001

Popis projektu

Vzhledem k probíhající změně klimatu a s ní spojeným změnám v prostorové a časové distribuce srážek je nutné přehodnotit přístupy s nakládáním s vodou na lučních pozemcích v chráněných oblastech. Již není žádoucí ze všech pozemků vodu co nejefektivněji odvést, vzhledem k tomu, že to pak může vést k zániku řady mokřadních biotopů a na ně vázaných druhů.

Cílem projektu je vymapovat odvodnění (historická meliorační zařízení) na vybraných zemědělských pozemcích, zhodnotit jeho reálný stav, analyzovat jeho možné negativní dopady na vodní režim dotčených pozemků, a navrhnout komplexní opatření pro optimalizaci vodního režimu v místě. Následná možná realizace opatření povede ke zlepšení odtokových poměrů a zadržování vody v krajině, ale i k postupné obnově přírodních biotopů, včetně mokřadů a podmáčených luk a obnově jejich biodiverzity. Zároveň bude navrženo takové řešení, které umožní na plochách s obnoveným vodním režimem zachovat zemědělské obhospodařování. Bude připravena metodika mapování meliorací ve specifických horských a podhorských podmínkách, která následně bude moci být efektivně uplatněna na celém území KRNAP a OP.

Na vytipovaných lokalitách proběhne pilotní průzkum a identifikace skutečného provedení staveb zemědělského odvodnění. To v praxi znamená nejprve dohledání disponibilních archivních materiálů (projektových dokumentací, technických a hydropedologických zpráv, půdních průzkumů, popř. hydrogeologických podkladů). Posouzení původních deklarovaných příčin zamokření a posouzení intenzity odvodnění. Následnou identifikaci konkrétních staveb zemědělského odvodnění metodami dálkového průzkumu Země (historické letecké snímky, nově pořízené snímky dronem). Nakonec dojde ve vybraných územích k opakovaný podrobný terénní průzkumům; během kterých dojde k zaměření vybraných identifikovaných objektů odvodnění GPS s geodetickou přesností, posouzení stavu staveb odvodnění z různých obdobích (v každém ze tří pilotních ZU – fyzické odkrytí 1-2 částí stavby odvodnění (drén, výúsť) pro posouzení stavu odvodnění). Následně bude možné na základě průzkumu zpracovat ideové a koncepční návrhy zásahů do staveb zemědělského odvodnění ve vazbě na záměry objednatele, ve smyslu vodoretenčních opatření na vybraných pozemcích / půdních blocích, v souvislosti s přírodními a zemědělskými podmínkami a majetko-právními vztahy, rozpracované do schémat, vč. posouzení jejich účinnosti na vodní a živinný režim lokality.

Cílem navrhovaných opatření je především zachování kvality travních porostů a zvýšení jejich biodiverzity. Tento cíl plně koresponduje s cíli vytyčenými v návrhové části Zásad péče o Krkonošský národní park a jeho ochranné pásmo, a tím i s cíli Programu.

Celkové náklady projektu: 267 000,00 Kč

Harmonogram projektu
Zahájení projektu 1. 9. 2024
Ukončení projektu 31. 7. 2025