resortní organizace
Přizpůsobení dostupnosti

Posílení biodiverzity krkonošských lesů úpravou druhové a prostorové skladby lesních porostů

CZ.05.01.06/01/22_029/0002280

Popis projektu:

Předmětem projektu je obnova a ochrana biodiverzity lesních ekosystémů Krkonoš a obnova stability lesních porostů, tedy schopnosti odolávat negativním vlivům biotických a abiotických činitelů. Vedle vysoké resistenční schopnosti lesních porostů je zásadní též obnovní schopnost jako důsledek působení stresového faktoru. Opatřeními realizovanými v rámci projektu bude zlepšen stav a zajištěna trvalá existence předmětů ochrany EVL Krkonoše a biotopů pro předměty ochrany PO Krkonoše.

Projekt má několik dílčích cílů. Prvním z nich je podpora biodiverzity a zvýšení stability v lesních ekosystémech. Přiblížení současné dřevinné, věkové a prostorové skladby lesních porostů skladbám přirozeným a podpora sukcesních stadií. Upravovaná druhová, věková a prostorová skladba porostů se však mění pomalu, vzhledem k plošně vysokému podílu druhotných porostů s převahou smrku. Snahou je obnovovat druhovou skladbu a věkovou a prostorovou strukturu lesa, odpovídající stanovištním podmínkám. Obnova probíhá převážně přirozenou cestou. Správa KRNAP si tento cíl vytkla již v roce 1994 při převzetí lesů do správy a dosavadní výsledky potvrzují, že změna je možná, ale její rychlost je pomalejší, než se předpokládalo.
Druhý cíl je zaměřen na zpřístupnění managementových lokalit. V zájmu Správy KRNAP je nebudovat nové zpřístupňovací cesty, k managementu lesa využívat pouze stávající cestní síť, případně ji i redukovat. Záměrem je zachovat (nezvyšovat) šířkové parametry stávajících lesních cest, vč. podélných odvodňovacích příkopů. 
Dalším cílem je ošetření a asanace dřeva, jež se ponechává v místě zásahu k přirozenému rozpadu. Přirozeně odumřelá dřevní hmota je částečně ponechávána na místě. Množství odumřelé dřevní hmoty však nedosahuje 50 m3/ha. Cílem je důsledně vyhledávat a včas asanovat lýkožroutem napadené stromy, důsledně zajišťovat obranná a preventivní opatření proti lýkožroutům. Lýkožrouty napadené pokácené stromy („kůrovcové dřevo“), ponechané v porostu, budou asanovány pouze mechanicky.
Posledním cílem je ochrana lesních ekosystémů proti vlivu biotických složek na předměty ochrany národního parku. Zvěř je součástí ekosystémů, ve kterých hraje významnou roli jako přirozený disturbanční činitel bylinného i stromového patra a zároveň tvoří významnou složku v potravním řetězci na vrcholu s velkými predátory. Na celém území NP je cíleně zaměřený management zvěře. Je provozován s cílem redukovat tyto negativní vlivy na obnovu lesa.

Harmonogram: 

1. 3. 2024 – 31. 12. 2028

Celkové výdaje: 156 588 889,78 Kč