resortní organizace
Přizpůsobení dostupnosti
Pozor padající stromy!

Na celém území národního parku, kde se vznik a zánik řídí podle přírodních zákonů, je zvýšené riziko samovolného pádu větví a stromů. Do lesa vstupujete na vlastní nebezpečí!

Záchrana genofondu jedle bělokoré na území Krkonošského národního parku

Podprogram 115 342 - Péče o zvláště chráněná území a území soustavy Natura 2000 a péče o zvláště chráněné druhy rostlin a živočichů

Číslo projektu: 115V342001014

Popis projektu

Jedle bělokorá (Abies alba Mill.) je považována za významnou dřevinu s meliorační a zpevňující funkcí a její zastoupení v porostech vede ke zvýšení jejich stability a biodiverzity celého ekosystému. Jedle byla v  minulosti jednou z nejvýznamnějších dřevin na našem území. V důsledku jejího dlouhodobého ústupu způsobeného kombinací více faktorů (osídlováním krajiny, acidifikací půdy, klimatickou změnou projevující se výkyvy počasí, měnícími se ekologickými podmínkami, nedostatečnou ochranou) její zastoupení výrazně pokleslo. Měnící se podmínky prostředí se zároveň negativně promítají do celkové vitality dřeviny a s velkou pravděpodobností mají vliv na genetickou variabilitu zbylých lokálních populací. Nasnadě je synergické působení škůdců a houbových patogenů. Fenomén tzv. chřadnutí jedle byl řešen mnoha autory a závěry jejich zkoumání nejsou vždy jednoznačné a vzájemně totožné.

Ke zlepšení ochrany jedle bělokoré je nezbytné přijmout odpovídající způsoby hospodaření, neboť s měnícím se klimatem bude docházet k nevhodnému rozložení srážek během roku a poryvům větru, což povede k mechanickému poškození a silnému napadání jedlí podkorním hmyzem při oslabení stromů suchem. Negativní vlivy prostředí lze eliminovat právě posílením genetické diverzity druhu.

Základním prvkem koncepce nakládání se zdroji reprodukčního materiálu na území Krkonošského národního parku je maximální uchování genetické variability autochtonních (případně lokálně dlouhodobě adaptovaných) populací jedle bělokoré v dalších generacích. Zásadní snahou je maximalizace genetické diverzity a docílení efektivní velikosti populace.

Cíle projektu

V rámci tohoto projektu jsou řešeny tyto oblasti:

Aktivita č. 1: Revize stavu elitních stromů jedle bělokoré na území KRNAP
Aktivita č. 2: Odběr roubů z elitních stromů
Aktivita č. 3: Transport roubů do školky okrasných rostlin
Aktivita č. 4: Naroubování roubů na podnože
Aktivita č. 5: Předpěstování roubovanců
Aktivita č. 6: Zajištění zdroje podzemní vody pro zálivku v semenném sadu a lesní školce Rezek
Aktivita č. 7: Stanovení kritických zátěží sloučenin dusíku
Aktivita č. 8: Stanovení kritických zátěží sloučenin síry
Aktivita č. 9: Aktuální atmosférická depozice síry a dusíku na území KRNAP

Umožnění realizace plánovaných aktivit významně přispěje k zachování druhu a jeho diverzity na území Krkonoš. Cílem je odběr roubů z elitních stromů, jejich naroubování na podnože vyhovující provenience a předpěstování odolných roubovanců pro založení semenného sadu na vhodném stanovišti. Realizace plánovaných aktivit zaručí dostatečné množství kvalifikovaného reprodukčního materiálu, který bude, v případě potřeby, připravený k použití.

Správa KRNAP má s výše popsanými aktivitami praktické zkušenosti. S cílem udržet kvalitní populace smrku v Krkonoších realizovala v letech 2017 až 2023 projekt s názvem Využití elitních genetických zdrojů smrku ztepilého pro zvýšení stability lesních ekosystémů Krkonoš.

Stanovení kritických zátěží přispívá k ochraně přírodního prostředí před účinky kyselé atmosférické depozice a eutrofizujícího dusíku. Bez informací o míře zátěže lesních porostů polutanty bychom nezískali komplexní povědomí o celkovém stavu prostředí a nemohli bychom nastavit vhodný management péče o jedli a další vlajkové dřeviny krkonošských lesů.

Celkové náklady projektu: 1 847 247,00 Kč

Harmonogram projektu
Zahájení projektu 7. 8. 2023
Ukončení projektu 30. 9. 2025

Předložení ZVA: 30. 11. 2025