resortní organizace
Přizpůsobení dostupnosti
Pozor padající stromy!

Na celém území národního parku, kde se vznik a zánik řídí podle přírodních zákonů, je zvýšené riziko samovolného pádu větví a stromů. Do lesa vstupujete na vlastní nebezpečí!

Zoologický monitoring vybraných druhů na území KRNAP a jeho OP

Podprogram 115 342 – Péče o zvláště chráněná území a území soustavy Natura 2000 a péče o zvláště chráněné druhy rostlin a živočichů

Číslo projektu:115V342001008

Popis projektu

Realizace projektu spočívá v provedení monitoringů zaměřených především na předměty ochrany KRNAP, PO Krkonoše a na zvláště chráněné, či regionálně významné druhy, který přispěje k zachování, případně zlepšení jejich stavu. Dojde k prohloubení znalostí o daných druzích, které budou využity k jejich efektivnější ochraně, jako podklad pro vyhodnocení efektivnosti realizovaných opatření a dílčích cílů stanovených v zásadách péče. V rámci projektu budou rovněž realizována vybraná opatření k podpoře zvláště chráněných druhů, která vyplývají ze schválených zásad péče.

Projekt se skládá ze 6 částí (aktivit):

  1. Monitoring stavu předmětů ochrany Ptačí oblasti Krkonoše a dalších zvláště chráněných ptačích druhů v kategorii kriticky ohrožený.
  2. Výzkum vlivu cestní sítě na predaci umělých hnízd tetřívka obecného na území KRNAP v letech 2024–2025.
  3. Podpora populací sov a dravců, hnízdících v dutinách, na území KRNAP a jeho ochranného pásma v letech 2024–2025.
  4. Akustický monitoring tetřívka obecného na území KRNAP v roce 2024.
  5. Monitoring norka amerického v letech 2024–2025.
  6. Monitoring denních motýlů vysokých poloh KRNAP ve vztahu k měnícím se podmínkám.

Popis aktivit:

  1. Monitoring stavu předmětů ochrany Ptačí oblasti Krkonoše a dalších zvláště chráněných ptačích druhů v kategorii kriticky ohrožený.
    Jednotlivé předměty ochrany PO Krkonoše jsou sledovány dle standardních metodik externími spolupracovníky, členy České společnosti ornitologické, či Ornitologické sekce při Správě KRNAP. Monitoring předmětů ochrany každého ZCHÚ, jejich stavu a vývojového trendu, je základním podkladem k hodnocení úspěšnosti jejich ochrany, příp. k opatřením zajišťujícím příznivý stav jejich populací. Na území KRNAP a jeho ochranného pásma jsou tyto údaje průběžně získávány přinejmenším od doby vyhlášení Ptačí oblasti Krkonoše (2004) pro sedm jejích předmětů ochrany. Podrobný monitoring však probíhá i u dalších předmětů ochrany KRNAP a jeho OP, u významných (kriticky ohrožených) druhů ptáků. Další pokračování standardního monitoringu vybraných druhů je proto nezbytným krokem k jejich ochraně.torií či v případě slavíka modráčka tundrové probíhá mapování všech exemplářů.
  2. Výzkum vlivu cestní sítě na predaci umělých hnízd tetřívka obecného na území KRNAP v letech 2024–2025
    Výzkum vlivu cestní sítě na predaci tetřívčích hnízd navazuje na projekty realizované na území KRNAP v předchozích letech (Sledování predace hnízd tetřívka 2019–2021 v rámci OPŽP a POPFK - Monitoring predačních rizik spojených s budováním tetřívčích center v letech 2022–2023). Cílem výzkumu je zjistit, zda okolí cest, tedy značná část celkové plochy území, představuje rizikové prostředí pro hnízdění a poskytnout kompatibilní data pro porovnání s minulými výsledky.
    Lokality v rámci roku proporčně pokryjí celé území s výskytem tetřívka v KRNAP, podobně jako v minulých projektech. Studie vyhodnotí dobu přežití, denní míru predace, polohu vůči cestě (párové porovnání cesta vs. mimo cestu), vliv predace v souvislosti s typem cesty, případně intenzitou provozu a lokalitou. Kromě samotné predace budou dalším výstupem data o výskytu a aktivitě zachycených druhů.
    Získané poznatky z projektu přispějí k naplňováním cílů a opatření na ochranu tetřívka obecného dle Zásad péče o KRNAP a jeho ochranné pásmo 2023–2038.
  3. Podpora populací sov a dravců, hnízdících v dutinách, na území KRNAP a jeho ochranného pásma v letech 2024–2025.
    Přestože na území KRNAP dochází k postupné přeměně porostů v minulosti negativně ovlivněných průmyslovými imisemi na lesy přirozeného charakteru s různou věkovou strukturou, s ohledem na přetrvávající neuspokojivý stav biotopů pro hnízdění sov, a s ohledem na prostorovou a časovou dynamiku kořisti zájmových druhů (drobní savci), zůstává udržování stávajících, příp. vytváření nových hnízdních příležitostí, stále velmi významnou podporou jejich populací. Bez ní by dotčené druhy ptáků ve stávající krajině obtížně nacházely vhodná hnízdiště, což by mohlo přispět k nepříznivému vývoji jejich populací a negovat výsledky úsilí vynaloženého v minulých letech na jejich ochranu. Umělé dutiny poskytují těmto druhům hnízdní příležitosti ve vhodných biotopech a zejména v mladších stejnověkých lesních porostech kompenzují nedostatek přirozených dutin. Plošná hnízdní podpora sýce rousného se v průběhu let ukázala jako účinné opatření stabilizace jeho místní populace a vedla k výraznému zvýšení počtu pravidelně hnízdících párů, jejichž početnost je v současnosti odhadována na 120–160 párů na české straně pohoří.
  4. Akustický monitoring tetřívka obecného na území KRNAP v roce 2024.
    Akustický monitoring pomocí diktafonů je velmi efektivní a neinvazivní metoda monitoringu, velmi vhodná pro druhy se zvýšenou citlivostí na rušení a druhy vzácné, a tedy hůře detekované. Jedná se o první a pilotní projekt, jehož hlavním aktuálním cílem je otestovat metodiku v horském terénu a na základě získaných zkušeností zavést dlouhodobý akustický monitoring tetřívků na území KRNAP. Cílem monitoringu je sledovat přítomnost a aktivitu tetřívka a dalších druhů ptáků jak v primárních biotopech jeho výskytu, tak na sekundárních (vybraná TC a luční enklávy). Pomocí záznamů bude sledována délka toku tetřívků v jednotlivých lokalitách, vyhodnocena závislost hlasových projevů a průběhu toku na prostředí a počasí, rušení a případných dalších okolnostech. Vedlejší získaná data poskytnou množství informací o dalších druzích ptáků přítomných na lokalitách. Všechny tyto druhy budou zaevidovány.
  5. Monitoring norka amerického v letech 2024–2025.
    Problematice nepůvodních druhů, vč. norka amerického, věnuje Správa KRNAP zvýšenou pozornost a zahrnula ji mezi opatření v aktuálních zásadách péče o KRNAP a jeho ochranné pásmo. V letech 2012–13 proběhla na území KRNAP a jeho ochranného pásma inventarizace výskytu a rozšíření norka amerického (Neovison vison). V letech 2021–2022 byl monitoring zopakován. Na území KRNAP došlo, ve srovnání před 10 lety, k celkovému zhoršení situace s výskytem a hustotami norka amerického. Jizera spolu s Mumlavou pravděpodobně poskytují velmi vhodné prostředí pro norka amerického a bez cílené regulace budou pravděpodobně velmi silným zdrojem jedinců i pro šíření do okolí.
  6. Monitoring denních motýlů vysokých poloh KRNAP ve vztahu k měnícím se podmínkám.
    Současná klimatická změna je jednoznačným rizikem pro chladnomilná společenstva a druhy vázané na “vyšší středohory”, jakými jsou i Krkonoše. Reliktní subalpínské a severské druhy jsou zde vázány na úzký prostor na a nad hranicí lesa. Výškový posun hranice lesa i samotné oteplování může takovým druhům kriticky zmenšit rozsah biotopů. Rizikem je i samotná změna klimatických podmínek, například snížená zimní sněhová pokrývka, nebo sušší a horká léta. Dalším negativním faktorem je konkurence s montánními a submontánními druhy, které do vyšších poloh expandují. V neposlední řadě zde mohou nepřímo negativně působit subtilnější mechanismy, jako změny zastoupení rostlinných druhů (vlivem zarůstání bezlesí a podobně).
    Nyní již patnáctiletá časová řada představuje naprosto unikátní datový soubor, jehož hodnota s každým dalším rokem (a každou nepravidelností v průběhu počasí a vývoji klimatu) roste a ukazuje trendy vývoje této významné skupiny horských motýlů a nepřímo i na změny, které postihují širokou škálu dalších druhů bezobratlých. Cílem je rozšířit stávající monitoring o další dvě sezóny a zachytit probíhající trendy změn jejich rozšíření, aktivity i početnosti.

Získané poznatky z projektu přispějí k naplňováním cílů a opatření na ochranu tetřívka obecného dle Zásad péče o KRNAP a jeho ochranné pásmo 2023–2038

Celkové náklady projektu: 1 914 793 Kč

Harmonogram projektu
Zahájení projektu 1. 3. 2024
Ukončení projektu 30. 9. 2025